چشم روشنی بانوان موسیقی

گروه «خنیاگران مهر» در چهارمین شب سی و چهارمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در ایوان شمس به روی صحنه رفت. در این اجرا بهزاد عبدی «خنیاگران مهر» را رهبری کرد و محمد نوید نورزوی اصفهانی به عنوان خواننده حضور داشت.

در اجرای «خنیاگران مهر» که تمام نوازندگانش را بانوان موسیقی ایران تشکیل می‌دادند پرواز (قانون و ارکستر) اولین قطعهای بود که توسط گروه اجرا شد. صدا سدیفی در اجرای این قطعه نشان داد می‌تواند در جایگاه سولیست ارکستر کارش را به خوبی انجام دهد. سدیفی در ادامه اجرا هم انگار مسئولیت حمایت از دیگر همگروهیهایش را به عهده داشت.

بهزاد عبدی در این بخش و بقیه قسمتهای کنسرت شنبه شب بدون آنکه چوب دستی رهبری همراه داشته باشد با دستانش گروه را رهبری کرد. رهبری احساسی که بر اساس حال و هوای قطعات مختلف شیوه مدیریتش بر گروه را هم تغییر می‌داد.

چیدمان قطعات به شکل قالب اجرای یک قطعهسازی و بعد از آن حضور خواننده و ارائه یک تصنیف بود. بعد از اتمام قطعه پرواز، محمدنوید نوروزی به روی صحنه آمد و ضمن ادای احترام به تماشاگران و رهبر ارکستر«عشق است» را با شعری از مولوی همراه با گروه اجرا کرد. در این بخش دوباره نوبت به اجرای موسیقی سازی رسید. نازنین روستا نوازنده قیچک سولیست این بخش بود و با باران می‌رقصد را همراه گروه اجرا کرد.

در ادامه نوبت به اجرای قطعه «در محاصره» با آهنگسازی بهزاد عبدی و بر روی شعری از کاظم بهمنی رسید. محمدنوید نوروزی دوباره روی صحنه آمد و گروه را در مقام خواننده همراهی کرد.

پس از ادای احترام خواننده به حاضران در سالن و ترک صحنه برای دومین بار، ماه، سکوت و تو(کمانچه و ارکستر) رسید. مهرنام رستگاری نوازنده کمانچه در این بخش هم تکنوازی کرد و هم به عنوان نوازنده ساز محوری در قطعه نوشته شده توسط رهبر ارکستر، گروه را همراهی کرد.

باز هم نورزی به روی صحنه آمد و همراه گروه «سخن عشق» را با شعری از محمد علی بهمنی اجرا کرد. بعد از اتمام این قطعه بانوان هنرمند گروه به فرمان رهبر ارکستر قطعه رقصان را که اثری است با آهنگسازی حسین علیزاده و تنظیم بهزاد عبدی به عنوان قطعه پایانی بخش اول اجرا کردند. قطعه که مخاطبان با آن ارتباط زیادی بر قرار کردند و از این نغمه موسیقی کردستان لذت بردند.

بعد از استراحتی 10 دقیقهای اعضای گروه دوباره به روی صحنه آمدند و تک سوار( تار و ارکستر) به عنوان اولین قطعه پارت دوم با تکنوازی هیلا فیض پور نوازنده تار و همنوازی او با اعضای گروه اجرا شد.

پس از اجرای «درجستجوی آرامش» با شعری از غلامرضا طریقی با حضور محمدنوید نوروزی، نوبت به ترگل خلیقی رسید تا یکی از لحظههای زیبای کنسرت شب گذشته را به عنوان تکنواز رباب و همنواز گروه در قطعه بزمان (رباب و ارکستر) خلق کند.

«رسوای دل» با شعری از رهی معیری آهنگسازی علی تجویدی و تنظیم بهزاد عبدی قطعه بعدی بود که فارغ از تنظیم زیبای عبدی، اجرای تحریری فرود در پایان بندی تصنیف را می‌شود نقطه مثبت اجرای خواننده در ارائه این اثر دانست. شورج بار آهنگی از زوینار هوانسیان با تنظیم مجدد بهزاد عبدی و خاطرات رفته (عود و ارکستر) با حضور رخساره رستمی‌در مقام تکنواز عود و همنواز ارکستر اجرا شدند و نوبت به اجرای یکی از ملودیهای زیبای عبدی رسید برخی از مخاطبان موسیقی ایران پیشتر آن را با صدای محمد معتمدی شنیده بودند. «ای عشق» با شعری از غلامرضا طریقی با صدای محمدنوید نوروزی نشان داد خواننده ناشناخته فرصت زیادی برای تکمیل آموخته هایش دارد!
بعد از تشویقهای پی در پی گروه بهزاد عبدی با ادای احترام به حاضران اعلام کرد گروه عشق است با شعر مولانا را دوباره اجرا کردند تا مخاطبانشان را به خوبی بدرقه کنند.

گفتنی است در اجرای شنبه شب گذشته مهرنام رستگاری نوازنده کمانچه،سمانه باروتی نوازنده قیچک آلتو، نازنین روستا نوازنده قیچک، نگین زاده وکیلی نوازنده قیچک باس، هیلا فیض پور نوازنده تار،ترگل خلیقی نوازنده تار و رباب، صدا سدیفی نوازنده قانون،رخساره رستمی‌ نوازنده عود، بهاره حیدری نوازنده تارباس، شیدا قاضی نی،مهرناز دبیرزاده نوازنده تمبک و عسل ملک زاده نوازنده دف و دایره اعضای گروه خنیاگران مهر را تشکیل می‌دادند.