ارکستر سازهای ملی ایرانی با انتخاب قطعاتی از آهنگسازان ایرانی در تالار وحدت اجرا خواهد داشت.

علی اکبر قربانی رهبر ارکستر سازهای ملی ایران درباره اجرای گروه خود در سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر گفت:« اعضای گروه به همراه خواننده و نوازنده و سولیست و من 17 نفر هستیم که همه نوازنده‌ها از سازهای ملی ایرانی استفاده می‌کنند. در واقع تمام قطعات با تار و تنبک، عود، قیچک، سنتور و سازهای ضربی اجرا می‌شود.»قربانی هم چنین افزود:« طبق روال همه ارکسترهای ملی یک پیانو هم کنار باقی سازها خواهیم داشت. چرا که کارهایی که اجرا می‌کنیم همه تنظیم شده است و به همین دلیل نیاز داریم تا یک ساز‌ هارمونیک هم داشته باشیم.»

به گزارش روابط عمومی‌سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر این آهنگساز در توضیح زمان اجرای خود گفت:« اجرای ارکستر سازهای ملی ایران 25 بهمن ساعت 18:30 در تالار وحدت خواهد بود.»وی همچنین توضیح داد:« در این اجرا چند اثر از استاد فخرالدینی انتخاب شده و چند قطعه هم از آثار خود بنده است. قربانی هم چنین گفت:«قطعاتی هم از آثار گذشتگان است که در سی و چهارمین جشنواره موسیقی آن‌ها را اجرا می‌کنیم.»

خالق «سوئیت سمفونیک معراج» با تاکید بر اینکه پایه اصلی اجرای ارکستر سازهای ملی ایرانی، از قطعات آهنگسازان ایرانی است گفت:« خواننده گروه وحید تاج است.البته برخی قطعات هم بدون کلام است که تنها با ارکستر اجرا می‌شود. همچنین چند قطعه با اقای امین غفاری که سولیست ویولون هستند کار کردیم که  به صورت ویولون و ارکستر اجرا می‌شود. سولیست ویولون ما هم قطعات ایرانی اجرا می‌کند اما  برای چاشنی کار ،چند قطعه کلاسیک نیز می‌نوازد.»

قربانی همچنین درباره تم اصلی جشنواره امسال که توجه به آهنگسازان ایرانی است گفت:« موضوع امسال جشنواره برای ما از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است. هر چند که من معتقدم ارتباط ما با آهنگسازان خارجی هم باید حفظ شود اما باید موسیقی ایرانی و آهنگسازان ایرانی در درجه اول برایمان اهمیت داشته باشد. وی با اشاره به کمبود موسیقی ارکستری گفت: توجه به آهنگسازان ایرانی می­تواند باعث شود به موسیقی ارکستری نیز توجه ویژه­ای شود چرا که کمبود رپرتوار در این زمینه آسیب جدی وارد کرده است. وی هم چنین افزود:« چه خوب که اهنگسازان ایرانی آثار ارکستری در ژانر موسیقی ایرانی بسازند تا این کمبود هم کم­کم بتواند جبران شود و موسیقی ایرانی بیش از پیش خود را نشان دهد.»