شهرام شکوهی، خواننده آلبوم «مدارا» در سومین شب از جشنواره موسیقی فجر در حالی روی صحنه رفت که تغییرات زیاد نسبت به گذشته در چهره او ملموس بود.

به گزارش ستاد خبری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، شهرام شکوهی در ابتدای برنامه‌اش که با اجرای قطعاتی چون «داغ اون روزا»، «این رسم کجاست» و «دل دیوونه» آغاز شد گفت: «در فصل جدید فعالیت‌های هنری‌ام و در جشنواره موسیقی فجر در خدمت شما هستیم. مدتی نبودیم و کم‌کار بودیم و از این به بعد پرکارتر از گذشته خواهم بود. برنامه اجرای ما به دلیل رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از پنجشنبه به امروز موکول شد و امیدوارم این تغییر برنامه را به خوبی خودتان ببخشید. پس از ما هم امید حاجیلی نازنین در این سالن برنامه دارد و مجبور هستیم کنداکتور را به صورت فشرده برایتان اجرا کنیم.»

شکوهی پس از اجرای قطعه «مدارا» از یک خداحافظی نافرجام با موسیقی و خواندن گفت و رو به حضار توضیح داد: «یک مدت به دلیل برخی ناراحتی‌ها و مشکلاتی که داشتم قصد داشتم به گوش‌های نازنین شما زحمت ندهم. اما هرچه این فاصله از لحاظ زمانی بیشتر می‌شد آن خلاء درونی برایم آزاردهنده‌تر از ناراحتی جسمانی بود. خنده‌ها و شادی‌ها و حتی غم و اشک شما هم برای من جذاب است و امیدوارم همیشه من را بپذیرید و ما را دوست داشته باشید.»

خواننده آلبوم کولی عشق که برای اولین بار بدون عینک روی صحنه ظاهر شده بود و چهره ظاهری اش نیز تغییرات فراوانی را نسبت به گذشته داشت، قطعات «دل دیوونه»، «اسیر عشق»، «دلتنگم»، «توبه شکستم» را یکی پس از دیگری اجرا کرد و خاطرنشان کرد: «خواننده کم حرف هم بد دردی است؟! بیشتر دوست دارم بخوانم چون فکر می‌کنم خواننده هستم نه گوینده.»

این خواننده در بخش دیگری از صحبت های خود نیز گفت: «الان می‌خواهم سورپرایزتان کنم و شاید خودم هم سورپرایز شدم. چون می‌خواهم قطعه جدیدی را بخوانم که شعرش را حفظ نیستم. این کار را عادل فلاح ساخته و شعرش را هم خودم گفتم اما حفظ نیستم. این قطعه را برای اولین‌بار است که به صورت زنده اجرا می‌کنیم و از عادل می‌خواهم که به من تقلب برساند.»

او با این توضیحات قطعه «دیوونه» که همزمان نوروز 1395 منتشر کرده بود را با تنظیمی کاملاً الکترونیک خواند.

شکوهی در ادامه از اعضای ارکستر زهی دعوت کرد تا روی صحنه حاضر شوند و اعلام کرد که این گروه در چند جلسه و مدت زمان کوتاه آماده شده‌اند. همراهی این ارکستر 9 نفره با شهرام شکوهی که پس از مدت‌ها به سراغ این آنسامبل رفته بود و در اجراهای چند وقت اخیرش چنین سازبندی نداشت. «هوس» اولین قطعه‌ای بود که توسط ارکستر زهی اجرا شد و حال و هوای متفاوتی به این اثر قدیمیِ شکوهی داد.

این خواننده خاطره‌ای هم از اولین اجرایش نقل کرد: «چهار سال پیش اولین کنسرت من در تهران در فصل زمستان و همین سالن برگزار شد. در آن اجرا با قطعه «دل دیوونه» شروع کردیم و آنقدر هم‌خوانی‌ها زیاد بود که خودمان هم متوجه نشدیم چه نواختیم!»

شکوهی هنگام معرفی حسین کاشانیان، رهبر ارکسترش، با لبخندی گفت: «من شیرازی هستم ولی حسین کاشانیان از من شیرازی‌تر است. دوستان هنرمند می‌دانند که عوض‌کردن پوزیشن روی دسته گیتار کار سختی است و حسین کاشانیان در هنگام ساختن کارها این کار را انجام نمی‌دهد و من مجبور می‌شوم نیم پرده یا یک پرده بالاتر بخوانم.»

او پس از قطعه «ای دل نرو» گفت: «اکنون می‌خواهم قطعه‌ای را بخوانم که تا کنون نشنیده‌اید». شهرام شکوهی در ادامه از «آرش آذر» نوازنده جوان ساز دودوک که در کنسرت شهریورماه گروه «دال» روی صحنه رفته بود دعوت کرد تا به گروه ملحق شود. این خواننده قطعه جدیدش با مطلع «هوا چقدر سرده/چه سخته تنهایی» را به همراه هنرمندی اعضای ارکستر زهی و سولوی ساز دودوک خواند. در این قطعه که حال و هوای متفاوتی در ترانه و سازبندی داشت، هم‌نوایی پیانو با دکلمه شهرام شکوهی فضای احساسی جالبی را در سالن باعث شد.. آرش آذر در قطعه «عاشقان» هم تکنوازی دودوک داشت.

عادل فلاح (کیبورد و پیانو)، میلاد مجذوب (گیتار الکتریک)، محمود اربانی(ویولن)، احسان یزدانی (کیبورد 2)، مهدی پاشا (پرکاشن)، نیما غفاری (درامز)، سام میرزایی و مازیار شهسواری (گیتار) و رامبد رأفت (گیتار بیس) اعضای ارکستر شهرام شکوهی به رهبری امیرحسین کاشانیان (گیتار) بودند.