پیام مدیرکل دفتر موسیقی به سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر

مدیرکل دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر پیام داد.

به گزارش روابط عمومی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی در پیامی برای این دوره جشنواره نوشته است: سى‌وششمین جشنواره‌ی موسیقى فجر در حالى برگزار مى‌شود که شیوع بیمارى همه‌گیر کووید ١٩ باعث تغییراتی در روند جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگى و هنرى از جمله برگزارى اجراهای صحنه‌ای موسیقی در سرتاسر جهان شد و به جهت اقتصادی هنرمندان سال سختی را پشت سر گذاشته‌اند. اجراهای جشنواره‌ی سى‌وششم نیز با توجه به شرایط موجود، با هدف رعایت دستورالعمل‌های بهداشتى و احترام به حقوق جامعه، به صورت مجازى برگزار می‌شود. با وجود محدودیت‌های بهداشتی، در این جشنواره شاهد حضور حداکثرى اهالى موسیقى در بخش‌های مختلف و خاصه بخش رقابتی در قالب جایزه‌ی باربد هستیم. در این بخش، آلبوم‌های دو سال اخیر هنرمندان در معرض ارزیابی هیأت انتخاب قرار گرفت. این حضور، به‌خصوص با بهره‌گیرى از فناوری‌هاى دیجیتال و بستر فضاى مجازى و شبکه‌هاى اجتماعى، باعث نشر گسترده‌تر موسیقى ایرانى براى مخاطبان بیشتر مى‌شود.

اله یاری در ادامه پیام خود با اشاره به بخش های جشنواره نوشته است: بخش‌هاى متنوع دیگری نیز جشنواره سى‌وششم را کامل کرده‌اند. جایزه‌ی موسیقى و رسانه، به دلیل اهمیت رسانه در معرفى این حوزه‌ی هنرى از دیگر گام‌هاى قابل‌توجه و مهم براى معرفى موسیقى کشور است. جایزه‌ی ترانه نیز با هدف غنابخشی به محتوای ترانه‌ها و تشویق ترانه‌سرایان برای دومین سال پیاپی به جشنواره افزوده شد. بخش مهم دیگری که در راستاى توسعه‌ی دیپلماسى فرهنگى کشور هرساله مدِنظر برگزارکنندگان جشنواره بوده، بخش موسیقی ملل است. حضور شش گروه بین‌المللى در قالب 13 هنرمند از کشورهای مختلف مى‌تواند زمینه‌ی افزایش همکارى و توسعه تعاملات بین‌المللى فرهنگى و معرفى در عرصه موسیقى را فراهم آورد. با توجه به اهمیت پژوهش در سیاستگذارى‌ها و تصمیم‌گیرى‌هاى کلان، بخش پژوهش نیز از دیگر قسمت‌هاى حائز اهمیت جشنواره‌ی امسال است.

ضمن ابراز خرسندى از برگزارى جشنواره‌ی سى‌وششم، از شورای محترم سیاستگذاری، دبیر ارجمند جشنواره، هیأت‌های محترم انتخاب و داوران در بخش‌های مختلف و دست‌اندرکاران اجرایی جشنواره که تمام تلاش خود را به‌کار بردند تا زیرساخت‌هاى فناورى براى اجراى هرچه بهتر این رویداد فرهنگى فراهم شود، قدردانى مى‌کنم.