عضو هیات انتخاب بخش آواز جمعی سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، معتقد است در میان گروه‌های شرکت کننده در این بخش چند گروه درخشان وجود دارد اما باید به شرایطی رسید که همه گروه‌ها در این سطح باشند.

به گزارش ستاد خبری سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، نسرین ناصحی عضو هیأت انتخاب بخش رقابتی آواز جمعی این دوره از جشنواره، یافتن راهکارهایی برای حفظ ارتباط گروه‌های جوان موسیقی با جشنواره را ضروری دانست.

وی در این باره گفت: حفظ ارتباط جشنواره و جوانان کمک می‌کند که آنها طی سال بطور مداوم تمرین داشته و بتوانند سطح کیفی کارشان را ارتقا دهند.

ناصحی افزود: ما در جلسات داوری درباره کیفیت کار گروه‌ها صحبت کرده و سعی کرده‌ایم راهکارهایی برای ارتقای سطح کارها برای سال‌های بعد بیندیشیم. امیدوارم این راهکارها بتوانند شکل عملی به خود بگیرند و بتوانیم در آینده شاهد اتفاقات بهتری در بخش آواز جمعی جشنواره باشیم.

عضو هیات انتخاب بخش رقابتی آواز جمعی سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در ادامه توضیح داد: پیشنهاد دادیم برای اینکه گروه‌ها در طول سال هم انگیزه‌ای برای تمرین و کار مستمر داشته باشند، کارگروه‌هایی برای پیگیری فعالیت‌های آنها تشکیل شده و در همه ایام سال با آنها در ارتباط باشد.

او افزود: اگر قرار باشد ما فقط گروه‌ها را در ایام جشنواره ببینیم و برخی نکات را به آنها یادآوری و گوشزد کنیم پیشرفت چندانی نخواهند کرد. چون گروه‌ها فضای چندانی برای اجرا در طول سال نخواهند داشت و تنها نزدیک به ایام جشنواره فجر تمرین هایشان را آغاز می‌کنند. به همین دلیل هم کارشان لطمه می‌خورد و افت می‌کند.

ناصحی در ادامه اظهار کرد: تمرین‌های آوازی گروه‌های کر نیاز به تداوم دارند و وقتی انگیزه‌ای برای تمرین نباشد، این تداوم جای خود را به تمرین‌های فصلی می‌دهد که به دلیل برگزاری یک جشنواره شکل گرفته‌اند. وقتی جامعه فضایی برای تمرین و اجرای آنها ندارد می‌توانیم آنها را تنها نگذاریم و انگیزه کار و تمرین را در آنها ایجاد کنیم.

ناصحی درباره آثار گروه‌های شرکت کننده گفت: می‌توانم بگویم سطح کارها در حد متوسط بود، نه ضعیف بودند و نه خیلی قوی. البته چند گروه درخشان در جشنواره داشتیم اما امیدوارم به روزی برسیم که بگوییم همه آثار گروه‌های جوان درخشان هستند.

عضو هیات انتخاب بخش رقابتی آواز جمعی سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر گروه‌های شهرستانی بخش آواز جمعی را نیازمند حمایت بیشتری دانست و تاکید کرد: متاسفانه در برخی بخش‌ها شهرستان فقر هنری بیشتری دارند و فعالان موسیقی این استان‌ها نیازمند حمایت بیشتر هستند.

این هنرمند افزود: البته در این دوره از برخی استان‌ها شرکت‌کنندگانی داشتیم که پیش از این فعالیتی نداشتند. این موضوع ما را خوشحال کرد و دوست داریم روزی برسد که همه استان‌ها در بخش موسیقی فعال باشند و استعدادهای فراوانی که در این نقاط کشورمان وجود دارند، بتوانند در فضایی مناسب فعالیت کنند.

ناصحی گفت: ما به امید روزی هستیم که از هر استان چند گروه در بخش آواز جمعی جشنواره شرکت کنند و آثار حاضر در جشنواره سطح کیفیت بهتری داشته باشد.

هیات انتخاب بخش آواز جمعی را نیز مهدی شمس نیکنام، ‌نسرین ناصحی، ‌حمید عسکری، میلاد عمرانلو و رازمیک اوحانیان تشکیل می‌دهند.

سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به دبیری دکتر حسن ریاحی 24 بهمن تا یکم اسفندماه در تهران برگزار می شود.

علاقمندان می‌توانند اخبار و عکس های مربوط به این جشنواره را اینستاگرام جشنواره به نشانی fajrmusicfestival30 مشاهده کنند.