گروه موسیقی «آوای موج» از استان بوشهر آغازگر سی و دومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در فرهنگسرای نیاوران بود و اجرایی پرشور را روی صحنه برد که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه رو شد.

به گزارش ستاد خبری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، «آوای موج» که سال گذشته هم در جشنواره موسیقی فجر روی صحنه رفت، فعالیت موسیقایی خود را بر اساس رپرتوار موسیقی اصیل بوشهری پیش می برد و امسال هم علاوه بر اجرای ساخته های خود با نوازندگان و همچنین گروهی از بندرعباس به جشنواره آمده بود تا با تلفیق موسیقی هرمزگان و بوشهر تجربه ای متفاوت را رقم بزند.

این گروه اجرای خود را با قطعه شاد عروسی بوشهری» آغاز کرد، قطعه ای که با حضور هادی منتظری هنرمند حرکات آیینی بوشهری بسیار جذاب اجرا شده و توجه حاضران را به خود جلب کرد. سپس قطعه ای طنز که شکایت های یک مادرشوهر از دست عروسش بود را اجرا کرد. شاعر این قطعه کمیل ایزدجو بود که با حضور روی صحنه درباره آن توضیح داد.

در ادامه «آوای موج» به نیمه خوانی پرداخت و یکی از کارآواهای بوشهری را اجرا کرد. آنطور که آماج عباسی خواننده گروه توضیح داد، این قطعه را صیادان برای رعایت ریتم و هماهنگی شان با یکدیگر هنگام صید اجرا می کرده اند. در این بخش هم منتظری روی صحنه حضور پیدا کرد و با نشان دادن المان های صید و صیادی توانست حال و هوای این قطعه را با خود به سالن اجرای موسیقی بیاورد. در این بخش ایمان فرخی نوازنده ساز بوق هم گروه را همراهی کرد.

در ادامه این اجرا مجید پاکدل نوازنده پیشکسوت دو نی روی صحنه حاضر شده و به اجرای موسیقی پرداخت. تکنوازی او با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.

قطعه بعدی که اجرا شد مربوط به یکی از آیین های بوشهری ها بود، آیینی که هنگام ماه گرفتگی اجرا می شده است. ایزدجو که کار پژوهش و سرایش ترانه این قطعه را هم بر عهده داشت، بار دیگر روی صحنه آمد و توضیحاتی ارائه کرد. او گفت: زمانی که ماه گرفتگی پیش می آمده در بوشهر همه جمع شده و روی سازهای فلزی و حلبی می کوبیده اند، چرا که معتقدند بودند موجودات ماورایی و اجنه ماه را دزیده اند و چون از فلز می ترسند، با این کار ماه را بازمی گردانند.

او همچنین گفت: غلام ملک التجار بوشهر عاشق دختر رئیس کنسولگری بریتانیا در این شهر می شود، با این دختر فرار کرده و او را به عقد خود درمی آورد. آنها را پیدا می کنند و دختر را به عقد فرد دیگری درمی آورند و این موضوع حواشی زیادی را در شهر ایجاد کرده و همچنین آبروی بریتانیا را می برد. قطعه ای که می شنوید ترکیبی از این دو ماجرا را در خود دارد.

پس از اجرای این قطعه که باز هم با حرکات آیینی توسط منتظری همراه بود، گروه موسیقی «بادگیر» از بندرعباس به صحنه دعوت شدند. مرتضی آلابندری نوازنده، خواننده و سرپرست این گروه اعلام کرد که به زودی آلبومشان در سبک فیوژن منتشر خواهد شد. دو گروه قطعاتی را با هم اجرا کردند و سپس اعضای گروه «آوای موج» صحنه را ترک کردند تا «بادگیر» هم به اجرای موسیقی بپردازد. این گروه چند شعر از شاعر معروف بندرعباس زنده یاد ابراهیم منصفی را اجرا کرد که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد. در ادامه و با حضور گروه «آوای موج» هم قطعه ای اجرا شد. بعد از اجرای این قطعه اعضای گروه موسیقی «بادگیر» صحنه را ترک کردند و ساناز یوسفی بوشهریان نخستین زن نوازنده نی انبان روی صحنه آمد و دقایقی به اجرای موسیقی پرداخت.

پس از این اجرا، 5 کودک روی صحنه آمدند. اجرای آنها که کودکان کار بوشهری بودند با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و آنها با نواختن ساز و اجرای حرکات آیینی لحظات خوبی را رقم زدند و پایان بخش این اجرا هم خیام خوانی بود که با حضور ذوالفقار غریبی نوازنده نی جفتی انجام شد. برای اجرای این قطعه اعضای گروه به شیوه سنتی خیام خوانی دایره وار کنار هم نشسته و به اجرای این قطعه پرداختند.

در این اجرا محسن آقایی نوازنده نی انبان و سرپرست گروه ، آماج عباسی خواننده، مهدی گلستان نوازنده ضرب و دمام، امین باصره نوازنده عود، سهند امامزاده ای نوازنده پرکاشن، فرهاد گلگون نوازنده دم دم، علیرضا فرحی نوارنده ضرب و تمپو ، سیاوش مهیمنیان آزاد نوازنده تمپو و پدرام عطایی نوازنده تمپو روی صحنه رفتند . در گروه موسیقی بادگیر هم بهنام بهمنی، مرتضی آلابندری و مجید عباسی روی صحنه رفتند.