اجراهای سومین روز جشنواره موسیقی فجر/از هنرستان موسیقی تا دانشگاه هنر

در سومین روز از سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر اجرای شش گروه موسیقی روز پنجشنبه 30 بهمن ماه در فضای مجازی پخش می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، اجراهای گروه هنرستان موسیقی دختران، دانشگاه هنر، گروه رستاک، اقبال آذر، آنسامبل نیواک و تکنوازی ویولنسل کوبایی روز پنجشنبه 30 بهمن ماه براساس اعلام زمانبندی و در سایت‌های جشنواره موسیقی فجر، انجمن موسیقی ایران، تیوال، بیپ تونز، تماشاخونه، گپ فیلم و نواک پخش می‌شود.

 

هنرستان موسیقی دختران، دانشگاه هنر/ پنجشنبه 30 بهمن ماه ساعت 17

اجرای هنرستان موسیقی دختران و پس از آن اجرای گروه دانشگاه هنر ساعت 17 پنجشنبه 30 بهمن ماه پخش می شود.

یاسمن فرامرزی نژاد، آوا پویا کاشانی، روشا محمد اصغری و ملیکا چمن آرا نوازندگان هنرستان موسیقی دختران هستند.

یاسمن فرامرزی‌نژاد، دانش‌آموز پایه‌ی دوازدهم، از هفت سالگی نوازندگی پیانو را آغاز کرد. او در سال ۱۳۹، با انتخاب ساز ابوا به‌عنوان ساز تخصصی‌اش، وارد هنرستان موسیقی دختران شد و نوازندگی را نزد منوچهر صَهبایی و پس از آن با یاسمن کیمیاوی ادامه داد.

آوا پویاکاشانی در سال 1381 متولد شد. از شش سالگی با ساز پیانو فراگیری موسیقی را آغاز کرد و در دوازده سالگی وارد هنرستان موسیقی تهران شد و در آنجا ساز کنترباس را به عنوان ساز تخصصی برگزید و زیر نظر استاد مهدی کلانتری فراگیری آنرا ادامه داد.  او تاکنون در ارکسترهایی چون ارکستر گروسمان به رهبری سهراب کاشف، ارکستر فیلارمونیک شهرداری تهران به رهبری آرش امینی و ارکستر هنرستان موسیقی همکاری داشته است. پویاکاشانی عضو ارکستر سمفونیک صداوسیما و همچنین عضو ارکستر سمفونیک بانوان به رهبری نزهت امیری است.

روشا محمداصغری در سال 1384 متولد شد. او نوازنده‌ی فاگوت و هنرجوی پایه‌ی دهم هنرستان موسیقی است. او در مسترکلاس نصیر حیدریان شرکت کرده و، تاکنون، با ارکستر کلاسیک هنرستان موسیقی به رهبری سهراب کاشف و ارکستر پایتخت تهران به رهبری شهرام توکلی  (۱۳۹۶) همکاری داشته است.

ملیکا چمن‌آرا فراگیری پیانو را از شش سالگی آغاز کرد  و پس از آن نزد امیر صراف ادامه داد. از پایه‌ی هفتم وارد هنرستان موسیقی شد و هم‌اکنون در رشته‌ی نوازندگی ساز جهانی (پیانو) زیر نظر استاد رافائل میناسکانیان تحصیل می‌کند.

استعدادهای دانشگاه هنر

عطا رستگار، نازنین سلطانی راد و هلیا سرایداریان نوازندگان ممتاز دانشگاه هنر هستند.

عطا رستگار، ، نوازنده و مدرس گیتار کلاسیک، در سال 1372 متولد شد. او برگزیده‌ی جشنواره‌های متعددی ا از جمله  فجر استان خوزستان 93، مسابقه‌ی کشوری نوازنده‌ی برتر ۹۶، جشنواره‌ی ملی موسیقی جوان 96، ۹۸ و 99 و مسابقه‌ی کشوری مگتان ۹۸ است.

نازنین سلطانی‌راد، فارغ‌التحصیل هنرستان موسیقی دختران تهران، در حال‌حاضر دانشجوی کارشناسی موسیقی در رشته‌ی نوازندگیِ فلوت در دانشگاه هنر تهران است. او در مسترکلاس‌های استادانی چون کوشیار شاهرودی، فیروزه نوایی، سعید تقدسی، بریجیت رامسل، ماتیاس زیگلر، نولون بارگن، آندرا لیبرکنخ و باربارا گیسلر شرکت کرده است. همچنین، تاکنون با ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر کُر شهر تهران، ارکستر ملی ایران، ارکستر نادر مشایخی، ارکستر جوانان و نوجوانان ایران  و کُر فلوت تهران همکاری داشته و در جشنواره‌ی جوان در سال ۱۳۹۴ ( با کسب رتبه‌ی دوم) و سال 1399 (با کسب رتبه‌ی سوم) و برنامه‌ی بورسیه یاماها در دبی 2018 (به‌عنوان نوازنده‌ی برگزیده‌) به اجرای برنامه پرداخته است. وی در حوزه‌ی تئاتر نیز به عنوان نوازنده در نمایش‌های «wow» و «اتاق ۱۹۱۴» فعالیت داشته است.

هلیا سرایداریان در سال ١٣٧٨متولد شد. او فراگیری پیانو را در هشت سالگی با امیر صوابی آغاز کرد و نزد دلبر حکیم‌آوا، ربکا آشوقیان و رافائل میناسکانیان ادامه داد و در مسترکلاس‌های استادانی همچون واسیلی شرباکوف و گوتلیب والیش شرکت کرد. او در حال‌حاضر، دانشجوی کارشناسی نوازندگی جهانی دانشگاه هنر تهران است. از فعالیت‌های هنری او می‌توان به شرکت در هشتمین دوره‌ی جشنواره‌ی موسیقی جوان (با کسب مقام دوم) و نهمین دوره‌ی آن (با کسب مقام اول)، چهارمین و پنجمین جشنواره‌ی موسیقی کلاسیک تا معاصر، تک‌نوازی در جشنواره‌ی موسیقی صبا (1398) و اجرا در بخش فرهنگی سفارت اتریش اشاره کرد.

اقبال آذر (سبحان مهدی پور)/ پنجشنبه 30 بهمن ماه ساعت 18:30

دومین اجرای پنجشنبه 30 بهمن ماه اجرای گروه اقبال آذر است که ساعت 18:30 پخش می شود.

گروه موسیقی اقبال آذر در سال 1388 توسط سبحان مهدی‌پور تشکیل شد. این گروه به احترام آوازخوان صاحب سبک «اقبال آذر» نامگذاری شد. این گروه تاکنون اجراهایی در تهران و شهرستان‌های مختلف روی صحنه برده و دو آلبوم موسیقی نیز با عنوان «یادواره‌ی اقبال آذر 1 و 2» منتشر کرده است.

سبحان مهدی پور: سرپرست و خواننده/ حمیدرضا برزویی: سنتور و تنظیم/  آناهیتا رمضانی: تار/ احسان لیوانی: نی/ پوریا کشاورز: کمانچه/ مسعود پاد: عود/ سهیل الله دادیان: تنبک/ مائده اسماعیلی: دف و دایره نوازندگان گروه اقبال آذر را تشکیل می دهند.

مارتین مِلِندز (کوبا)/ سولوی ویولنسل/ پنجشنبه 30 بهمن ماه ساعت 20

سولوی ویولنسل هنرمند کوبایی ساعت 20 سومین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر پخش می شود.

 

مارتین ملندز، که یکی از مستعدترین، خوش‌قریحه‌ترین و خلاق‌ترین نوازندگان ویولنسلِ ‌نسلِ خود محسوب می‌شود، در سال ۱۹۸۲ از پدر و مادری کوبایی در مسکو متولد شد. از همان اوایل کودکی فراگیری ویولنسل را در کنسرواتوآر “آمادئو رولان” آغاز کرد و سپس در مؤسسه‌ی عالی هنر در هاوانا، کوبا ادامه داد. او دوره‌ها‌ی نوازندگی ویولنسل کلاسیک را گذراند، اما از همان سال‌های نخست، استعداد چشمگیری در بداهه‌نوازی از خود نشان داد و سبک منحصربه‌فردی را خلق کرد. او ویولنسل را به سمت زبان جدیدی متأثر از جز، موسیقی کوبایی، موسیقی آفریقایی، فانک و فلامنکو سوق داد. وی، به سبب تنوع در سبک و اجرا، در صدها آلبوم از هنرمندان مطرح بین‌المللی همچون پابلو میلانز، چانو دومینگوئز، کیسی دریزن، ماکاکو، دورانتز، رنوآد گارسیا-فونز، یوسا، دیسمر بیونو، آنتونیو ری، کیکو وننو، ارنستو اورینیاک، رینالد کولوم، کِنان اَزمه (جاده ابریشم)، و دیگران نواخته است.

گروه رستاک / پنجشنبه 30 بهمن ساعت 21:30

اجرای گروه رستاک نیز ساعت 21:30 پنجشنبه 30 بهمن ماه پخش می شود.

گروه موسیقی رستاک از تابستان سال ۱۳۷۶ به‌سرپرستی سیامک سپهری فعالیت خود را آغاز کرد. رستاک در تجربیات خود نگاهی کاربردی به عناصر شنیداری فرهنگ‌های فولکلور ایران داشته که حاصل آن نزدیک به دو دهه فعالیت در حوزه‌های گوناگونی همچون پژوهش و تحقیقات میدانی، آموزش، ساخت موسیقی برای فیلم و تئاتر، طراحی و ساخت آلبوم‌های موسیقی و اجرای کنسرت بوده است. گروه رستاک تا کنون کنسرت‌های متعددی درکشورهای ایران، انگلستان، اتریش، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هلند، سوئد، آمریکا، کانادا، استرالیا، هندوستان، ژاپن، مالزی، شیلی، لهستان، ترکیه، بلژیک، گرجستان، عمان، بلاروس، بنگلادش وامارات متحده عربی و…  داشته و تاکنون آلبوم‌های موسیقی «رنگواره‌های کهن»،‌«همه‌ی اقوام من»، « سرنای نوروز»،‌ «میان خورشیدهای همیشه» و «بهار» را منتشر کرده ‌است. تازه‌ترین فعالیت رستاک، پروژه‌ی «در خانه- بی‌مرز» است که به موسیقی کشورهای همسایه‌ی ایران می‌پردازد. گروه رستاک در ماه‌های گذشته دو اثر از این پروژه‌ی موسیقایی را در قالب تک‌آهنگ منتشر کرده است.

سیامک سپهری: سرپرست گروه و تار/ فرزاد مرادی: خواننده و عود، سه‌تار، قوپوز، دوتار و باغلاما/ بهزاد مرادی: خواننده و سازهای کوبه‌ای/ اکبر اسماعیلی‌پور: تار و عود/ دینا دوستی: کمانچه /حامد بلندهمت: سازهای بادی / مجید پوستی: سازهای کوبه‌ای/ یاسمن نجم‌الدین: قانون/ امید مصطفوی: سازهای کوبه‌ای/ پریسا اینانلو: سازهای کوبه‌ای/ نوازنده مهمان:  احسان اسدالهی: گارمون اعضای گروه رستاکرا تشکیل می دهند.

آنسامبل نیواک/ پنجشنبه 30 بهمن ماه ساعت 23

آخرین اجرای سویمن روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر پخش اجرای آنسامبل نیواک در ساعت 23 است.

گلریز زربخش با همراهی خواهرش ژابیز آنسامبل نیواک را در سال 1387 بنیانگذاری کردند. نیواک ریشه‌ی واژه‌ی «نوا» در زبان پهلوی است. هدف اصلی تشکیل این گروه  اجرای دوئت‌های ویُلن و ویُلنسل از آهنگسازان کلاسیک و معاصر بوده است. در سال 1387، این گروه موفق به کسب رتبه‌ی نخست و دریافت تندیس بیست‌وچهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی موسیقی فجر شد و نخستین کنسرت خود را با اجرای دوئت‌های مشهور کدای، راول و مارتینو در تالار رودکی تهران در اسفند ماه همان سال برگزار کرد. نخستین آلبوم این گروه شامل دوئت‌های ویلن و ویلنسل با اجرای آثاری از گلییر، مارتینو و شولهوف در آبان  1394 و دومین آلبوم آن با نام «گفتوگو» شامل آثار 9 آهنگساز معاصر ایرانی در فروردین 1398 منتشر شد.                                                                               آنسامبل نیواک تا به حال اجراهای بسیاری در ایران و ارمنستان داشته و با نوازندگان و آهنگسازان بسیاری از ایران، ارمنستان و ایتالیا همکاری کرده است. همچنین آثار بسیاری به سفارش این آنسامبل نوشته و اجرا شده ‌است.

گلریز زربخش، ویلُن و ژابیز زربخش، ویلُنسل اعضای آنسامبل نیواک هستند.