با توجه به کیفیت بسیار خوب گروههای شرکت کننده در بخش رقابتی موسیقی کلاسیک ایرانی ، تعداد گروههای انتخابی برای بخش نهایی را افزایش دادیم.

به گزارش ستاد خبری سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، تعداد گروه‌های حاضر در بخش موسیقی کلاسیک ایرانی جشنواره به 10 گروه رسیده است.

مظفر شفیعی، عضو هیئت انتخاب بخش رقابتی موسیقی کلاسیک ایرانی در سی‌امین جشنواره موسیقی فجر، درباره چگونگی انتخاب گروه‌های موسیقی در این بخش گفت:‌ حدود60 گروه آثارشان را برای ما فرستادند. بعد از بررسی آثار به این نتیجه رسیدیم که خوشبختانه کیفیت اجراها در حد مطلوبی است و همین امر انتخاب را برای ما دشوار کرد.

شفیعی درباره تعداد گروه‌های انتخابی اظهار کرد: ابتدا قرار بود که 6 گروه را برای حضور در بخش نهایی و اجرا در روزهای جشنواره انتخاب کنیم، اما با توجه به کیفیت بالای اجرا در میان گروه‌های شرکت کننده و مذاکرات هیئت انتخاب با مسئولان جشنواره، تعداد گروه‌های حاضر در بخش نهایی جشنواره را به 10 گروه رساندیم.

عضو هیئت انتخاب بخش موسیقی کلاسیک ایرانی درباره معیارهای انتخاب گروه‌ها گفت: نحوه آهنگسازی، سازبندی، تلفیق شعر و موسیقی، یک دست بودن گروه و هارمونیِ کل گروه، هر کدام نمره‌ای خاص داشتند که در مجموع و با نظر همه اعضای هیئت انتخاب، بهترین‌ها را انتخاب کردیم.

این خواننده پیشکسوت درباره مهمترین نقطه ضعفی که در گروه‌های شرکت کننده وجود داشت، گفت: متاسفانه بیشتر گروه‌های شرکت کننده در بخش موسیقی کلاسیک ایرانی با مشکل خواننده مواجه بودند. با این که اجرای نوازندگان در این گروه‌ها بسیار خوب بود اما آواز باعث افت عملکرد آنها می‌شد.

وی تصریح کرد: در میان تمامی گروه‌های شرکت کننده، دو گروه ضعف خوانندگی نداشتند که البته از همراهی خوانندگان مطرح و مجرب بهره جسته بودند.

این خواننده ادامه داد: شاید علت این امر بی‌توجهی گروه‌ها به اهمیت و نقش خواننده باشد و البته نباید مسئله آموزش در موسیقی که روندی نادرست طی می کند را فراموش کنیم. بسیاری از خوانندگان ما به این فکر نمی‌کنند که خودشان باشند، آنها در اندیشه تقلید از دیگران هستند.

شفیعی با اشاره به آینده گروه‌های موسیقی حاضر در جشنواره موسیقی فجر گفت: اگر همین گروه‌هایی که در بخش موسیقی کلاسیک ایرانی حاضر هستند، بعد از جشنواره و در طول سال حمایت شوند به طور قطع پیشرفت چشمگیری در زمینه موسیقی کلاسیک ایرانی خواهیم داشت.

وی معتقد است: باید سالن‌های مناسبی در اختیار این گروه‌ها قرار بگیرد و با خوانندگان خوبی کار کنند تا نتیجه کارشان بهتر شود.

مظفر شفیعی به همراه مسعود شعاری، داریوش پیرنیاکان، بهداد بابایی و اردشیر کامکار انتخاب گروه‌های شرکت کننده در بخش رقابتی موسیقی کلاسیک ایرانی سی‌امین جشنواره موسیقی فجر را برعهده داشته است.

سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به دبیری دکتر حسن ریاحی 24 بهمن تا یکم اسفندماه در تهران برگزار می شود.

علاقمندان می‌توانند اخبار و عکس‌های مربوط به این جشنواره را در اینستاگرام جشنواره به نشانی fajrmusicfestival30 مشاهده کنند.