محمدعلی بهمنی که در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر تجلیل خواهد شد، ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره این تجلیل را ناشی از نگاه برگزارکنندگان به پیوند عمیق بین شعر و موسیقی دانست.

به گزارش ستاد خبری جشنواره بین المللی موسیقی فجر، محمدعلی بهمنی شاعر و غزلسرای کشور یکی از چهار هنرمندی است که در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر از آنها تقدیر می‌شود.

بهمنی درباره برگزاری این مراسم در جشنواره موسیقی فجر گفت: جدا از اینکه یکی از انتخاب‌های امسال برای مراسم بزرگداشت من بودم، نکوداشت فعالیت‌ها و شایستگی‌های یک هنرمند امر واجبی است. هنرمندی که عمرش را به پای کمک به ساخت فرهنگ کشور می‌گذارد، شایسته تجلیل است.

وی درباره سال‌ها فعالیت در عرصه شعر و درباره پیوند شعر و موسیقی گفت: شعر و موسیقی واقعیت وجودی یکسانی دارند، در واقع می‌توان گفت شعر و موسیقی زبان اول و دوم و پاسخگوی یکدیگرند. شعر یکی از زبان‌هایش موسیقی است و موسیقی یکی از زبان‌هایش شعر. این دو، جدا از هم می‌توانند جایگاه خود را داشته باشند اما ادغام آنها حد اعلای زیبایی هر دو را به نمایش می گذارد.

بهمنی که در سال 78 به عنوان برترین غزلسرای کشور موفق به دریافت تندیس خورشید مهر شد در ادامه گفت: باید پیوند بین موسیقی و شعر را ارج بنهیم و سعی کنیم از فاصله افتادن بین این دو پرهیز کنیم. موسیقی و شعر بدون یکدیگر، هریک مانند انسانی هستند که با داشتن حرف‌های بسیار سکوت اختیار کرده باشد.

این غزل سرا درباره ویژگی‌های شعر ماندگار گفت: شعر ماندگار در عین سادگی مفاهیم پنهان خود را انتقال می‌دهد و در عین روانی از مسیرها و محدوده ها عبور می کند. این نوع شعر نه تنها در لحظه‌ای که شنیده می شود دوست داشتنی است بلکه در پی گذر سالها نقش خود را در ذهن‌ها حفظ می کند .

بهمنی درباره آثار شعرای جوان در این دوره گفت: امروزه شاهد اشعار زیبایی از جوان‌ها هستیم که اتفاقا ظرفیت پیوند با موسیقی را دارند و می‌توانند آثار ماندگاری برای نسل های آینده باشند، اما مشکلی که این هنرمندان جوان با آن مواجه‌اند کمبود سرمایه است و متاسفانه حامیان مالی کمتر سرمایه خود را برای آثار و هنرمندان کمتر شناخته شده هزینه می کنند و این باعث به عقب رانده شدن و بی‌انگیزه شدن جوان‌ها می‌شود.

وی ضمن اشاره به فعالیت جوانان در این زمینه بیان کرد که مشکل ما در این دوره کمبود آثار فرهیخته نیست و می‌توان با ارزش گذاری و قبول خطر سرمایه گذاری آثار فاخری را وارد دنیای فرهنگ و هنر کرد.

بهمنی از برگزار کنندگان جشنواره به دلیل برگزاری این مراسم بزرگذاشت تشکر کرد و گفت: آنچه اهمیت دارد پیوند شعر و موسیقی است و تجلیل از من حکایت از توجه برگزارکنندگان جشنواره به این امر دارد.

این عزلسرا در طول برگزاری جشنواره به تماشای اجراهای مختلفی رفت که از آن جمله می توان به اجرای گروه دنگ شو در برج میلاد اشاره کرد.

مراسم بزرگداشت محمدعلی بهمنی در کنار فخرالدین فخرالدینی، اردشیر کامکار و مرجان قنبری مهر در مراسم اختتامیه سی‌امین جشنواره موسیقی فجر صورت می گیرد.

علاقمندان می‌توانند اخبار و عکس‌های مربوط به این جشنواره را در اینستاگرام جشنواره به نشانی fajrmusicfestival30 مشاهده کنند.