هشتمین روز از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در حالی در تهران برگزار شد که یک گروه موسیقی مشهور و باسابقه از کشور صربستان تحت عنوان «رنسانس» در تالار رودکی به اجرای برنامه پرداخت.

به گزارش روابط‌عمومی سی‌و سومین جشنواره موسیقی فجر، اجرای این گروه صرب ساعت ١٨ و ٣٠ دقیقه آغاز شد و فرزاد طالبی (مدیر کل دفتر موسیقی نیز به تماشای آن نشست.

گروه «رنسانس» میهمان ویژه‌ای هم داشت، کمال موفتیچ سفیر بوسنی و هرزه‌گوین برای تماشای اجرای این گروه صرب به تالار رودکی آمده بود.

کشور صربستان در بخش جنوب شرقی اروپا و مرکز شبه‌جزیره بالکان واقع است.

مردان بلند قامت گروه موسیقی رنسانس حدود ۵٠، ۶٠ ساله بودند و یکی از اعضای این گروه ۶ نفره، جوانی حدود ٣۵ ساله بود که اجرا و آواز زیبای آنها موجب تشویق پیاپی مخاطبان در تالار رودکی شد.

اجرای تحسین‌برانگیز این گروه شاید به معنای واقعی رنسانس را برای مخاطب مجسم می‌کرد و گاهی ذهن را به اروپای شمالی و موسیقی این سرزمین و اسکاتلند به پرواز در می‌آورد.

گروه موسیقی رنسانس در سال ١٩۶٩ در بلگراد تشکیل شد.

این گروه حرفه‌ای موسیقی در یوگسلاوی قدیم و جنوب شرقی اروپاست و بیشترین اجراها را دو سطح اروپا داشته است.

رنسانس چهار دهه است که بیش از سه هزار کنسرت در اروپا، آفریقای شمالی و خاورمیانه برگزار کرده و در فستیوال های بسیاری در یوگسلاوی سابق و دیگر کشورها شرکت کرده است.

از جمله این فستیوال ها می توان به بموس در بلگراد، فستیوال تابستانی دوبرونیک در کرواسی، جشنواره موسیقی قدیم پانونین در لهستان، جشنواره موسیقی قدیم در اشتوتگارت، گردهمایی باخ در لایپزیگ، ٧۵٠ امین سالگرد شهر برلین، جشنواره مدیترانه در باری ایتالیا، جشنواره های قدیم در رومانیا و غیره اشاره کرد.

این گروه که به تفسیر تاریخی رنسانس پایبند است، دارای رپرتواری غنی است که گستره چشمگیری از قطعات موسیقی قرون وسطی، رنسانس و باروک و همچنین موسیقی سنتی مردم بالکان را شامل می شود.

با کوشش اعضای این گروه، پژوهش‌های موسیقی قرون وسطی و رنسانس به سیستم آموزشی صربستان معرفی شد و آنها در دانشگاه ها و دبیرستان های بلگراد در این حوزه مشغول تدریس هستند.

دراگان ملاجنوویچ (آواز، دیوان، تنظیم)، دارکو کاراییچ (باقلاما)، ژرژ گرییچ (پایپس، کاوال، بگ پایپ، هورن، ذرنا)، مومیر ریستیچ (فیدل) و زوران کستادینوویچ (ویل) اعضای گروه موسیقی رنسانس بودند.

سی وسومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از 20 تا 30 دی ماه با اجرای گروه های مختلف موسیقی در تالار وحدت، سالن رودکی، فرهنگسرای نیاوران، سالن ایرانیان، برج آزادی و برج میلاد تهران برگزار می شود.