سانس دوم‌ و در ساعت۹:۳۰ نوبت به «شب فضل‌الله توکل» رسید؛ هنرمندی که می‌توان او را آخرین بازمانده نسل طلایی موسیقی ایران دانست.

این کنسرت با پخش مستندی درباره فضل‌الله توکل و زندگی او آغاز شد. این هنرمند پیشکسوت در بیوگرافی خود به بیان خاطراتی از گذشته خود پرداخت و به موازات این اتفاق نریشن کامل‌کننده توضیحات لازم درباره این استاد سنتور بود.

در ابتدای برنامه رضا مهدوی، دبیر جشنواره روی صحنه رفت و درباره استاد توکل توضیحاتی داد تا او را کامل‌تر به مخاطبان معرفی کند.

او ضمن تقدیر از حضور این هنرمند پیشکوت امشب یکی از پدیده‌های موسیقی به تالار رودکی آمده است. او در رشته اقتصاد تحصیل کرده اما موسیقی را انتخاب کرده تا در دل مردم رسوخ کند.

مهدوی ادامه داد: استاد اثری منتشر نکرده‌اند اما نرم و مخملی می‌خواند. ایشان می‌توانند با شش دانگ صدا هم بخوانند اما با اشراف بر بم‌خوانی با دو دانگ صدا خواندن را انتخاب کرده‌‌اند.

مهدوی در ادامه گفت: سنتور مانند دیگر سازها احساس را منتقل نمی‌کند اما آقای توکل با مضراب‌هایی که می‌زند شعر می‌سراید.

مهدوی بیان کرد: وجه دیگر استاد اینکه، نسبت به موسیقی جهان‌بینی دارند و با خلاقیت از شیوه گذر کرده‌اند و به مکتب رسیده‌اند.

در ادامه برنامه، فضل‌الله توکل با مشایعت رضا مهدوی و فرزندش علیرضا توکل روی صحنه رفت. او ضمن سلام به حضار گفت: امیدوارم امشب اجرا به دل شما بنشیند.

او در ادامه به نواختن قطعه‌ای پرداخت و فرزندش با تنبک او را همراهی کرد.

توکل در بخشی از برنامه گفت: در کنار شما عزیزان بودن برایم مایه مباهات است.

وی در ادامه با مضراب‌های دلنشینش خواندن و نواختن این اثر را آغاز کرد. در ادامه فرزند او با نواختن پدر را همراهی کرد.

فضل‌الله توکل، آهنگساز نوازنده سنتور و شاعر متولد ۱۴ آبان ۱۳۲۱ در تهران است. او که از شاگردان علی تجویدی و حسین یاحقی است، در ارکسترهایی همچون ارکستر رادیو و ارکستر گلها به نوازندگی پرداخته است و اجراهای متعدد تک‌نوازی در برنامه‌های یک شاخه گل، گلهای رنگارنگ، برگ سبز و گلهای جاویدان داشته است. هم‌نوازی‌های سنتور و ویلن فضل الله توکل با پرویز یاحقی و یا اسدالله ملک نقش مهمی در گسترش هم‌نوازی این سازها در موسیقی معاصر ایران داشته است. فضل الله توکل آثار متعددی را با صدای اکبر گلپایگانی ضبط و منتشر کرده است که از جمله آنها می‌توان به قهر و ناز، مست عشق و عقیق اشاره کرد.

در سال‌های اخیر مجموعه «عمری عاشقانه نوشتم» و «عمری عاشقانه نواختم» نیز در قالب کتاب و آلبوم موسیقی به سرپرستی فضل الله توکل روانه بازار شده است. فضل الله توکل دارای مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.