همزمان با برگزاری سی‌وچهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر، فیلمهای مستند ایرانی با موضوع موسیقی در خانه سینما و در سالن سیف الله داد اکران خواهد شد.

ناصر صفاریان دبیر بخش فیلم‌های مستند موسیقی، درباره نمایش آثار این حوزه و چگونگی انتخاب فیلمها گفت: « فیلمهای این حوزه بر اساس چند معیار اصلی انتخاب شدند. معیار اول ما این بود که فیلم ها حتما موضو ع مرتبط با موسیقی داشته باشد و برای عموم مردم که علاقه به موسیقی دارند، قابل فهم باشد. نکته دیگری که برای ما اهمیت داشت این بود که ساختار فیلم سخت و تخصصی و آکادمیک نباشد تا برای مردم جذابیت داشته باشد.»

وی با تاکید بر اینکه تعداد مستندهایی که درباره موسیقی در کشور ساخته شده زیاد است، گفت:« ما برای تمایش این تعداد مستندی که قرار است نمایش داده شود شرایط ، محدودیت های مجوزی و کیفیت فیلم را هم در نظر گرفتیم و بر اساس آن آثار را انتخاب کردیم.»

صفاریان درباره کیفیت آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره گفت:: « مستندهای بسیاری بودند که از نظر ساختار ، مسائل فنی و موضوعی بسیار خوب بودند، اما متاسفانه خیلی از آنها نسخه با کیفیت نداشتند و ما هرچه تلاش کردیم تا نسخه با کیفیت آن را پیدا کنیم نتوانستیم». وی هم چنین افزود:« مستندهایی هم بودند که همه شرایط را داشتند اما با شرایط جشنواره مطابقت نداشتند. حالا این مطابقت نداشتن میتوانست به دلیل تخصصی بودن و آکادمیک بودن فیلم باشد یا به دلیل محدودیت های مجوزی که متاسفانه نمیتوانستند در جشنواره حضور پیدا کنند.»

صفاریان درباره تعداد فیلم های شرکت کرده و نحوه انتخاب فیلمها گفت: «تعداد فیلمهایی که برای جشنواره موسیقی ارسال شد 3 برابر فیلمهایی است که در طول دوره جشنواره موسیقی نمایش داده میشود اما از بین همه فیلمها با توجه به گفته قبلی بر اساس چند اصل این فیلم ها برای نمایش انتخاب شدند.»

دبیر بخش فیلم‌های مستند موسیقی در پایان درمورد استقبال مستندسازان برای ساخت فیلمهایی با محوریت موسیقی گفت: « این اولین سالی است که اکران فیلمهای ایرانی حوزه موسیقی در جشنواره موسیقی اتفاق میافتد. بنابراین ما تجربهای از گذشته در این مورد نداریم و با توجه به اینکه رقابتی هم برای این بخش وجود ندارد، نمیتوانیم پیشگویی کنیم که نتیجه در آینده به چه شکل خواهد بود. وی با تاکید بر اینکه امسال می تواند محک خوبی برای ادامه اکران فیلمها در سالهای آینده باشد گفت:« تصمیم در مورد آینده اکران فیلمها بستگی زیادی به امسال دارد. ما باید ببینیم آیا مستندسازان بیشتری برای ساخت مستندی با چنین موضوعی استقبال خواهند کرد یا خیر.در نتیجه در اولین دوره نمایش این مستندها باید منتظر باشینم و ببینیم استقبال مردم به چه شکل خواهد بود»

مستندهای مایسترو، سمفونی ایران، ممد نبودی، آقایان پرنده، در انتهای یک روز کامل، اهمت عارف بودن، پیدای ناپیدا، برف، والسی برای تهران، بن بست، یک موسیقیدان فرانسوی در دربار قاجار، دو کمانچه، گوشه های اصفهان، هزار داستان امیر جاهد، شش قرن و شش سال، اسکورپیو، بزرم رزم، ساز و مهر، قطار مسیر شصت و آخرین بخشی فیلمهایی هستند که در این دوره از جشنواره به نمایش در میآیند.

لازم به ذکر است که این فیلم‌ها از 24 تا 29 بهمن ماه در سالن سیف‌الله داد خانه سینما واقع در خیابان خیابان بهار جنوبی، کوچه سمنان، پلاک 29 به نمایش در می‌آید. ورود عموم برای دیدن فیلمهای مستند آزاد و رایگان خواهد بود.