ارکستر استونی به رهبری سیگرید کولمان در بخش بین الملل سی امین جشنواره موسیقی فجر به همراه حمیدرضا آفریده نوازنده کمانچه به اجرای برنامه می پردازد.

به گزارش ستاد خبری سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر ، در این کنسرت ارکستر استونی متشکل از سیگرید کومان، ژلنا لاس، کریستی تیما: ویولن یک، مار-لیس اوبو، کایدی اوگاندی، مای روزنروث: ویولن دو، ژوزف آهان، تالوی نورگاما: ویولا، آره تامسلو، مارکوس آلترو: ویولن سل،

هایکو-ژوزف رمل: کنترباس، کارل یوهان لاتیکاس: پرکاشن و حمیدرضا آفریده نوازنده کمانچه به روی صحنه می رود و قطعاتی چون نغمه وطن شامل آروو پارت، 1935 (کانتوس به یاد بنجامین بریتن، برای ارکستر و بل)،ولجو تورمیس،1930(نوستالژی (2009)، پنج آهنگ محلی استونیایی برای ارکستر زهی،راه دهکده کودکی مان،وقتی هنوز جوان بودم،در مسیرتان، لک لک ها، زمانی که غرق در افکار نشسته بودم ، خانه آرام و دوست داشتنی ام، گالینا گریگورجوا، 1962، لپو سومرا، 1913-1946 ، ویلم کپ، 1913-1959، ارکی-سون تور، 1959 را در بخش اول و قطعاتی چون هینو الر (از پنج قطعه برای ارکستر زهی) ، پیتر واهی(برای دو ویولن، کوبه ای و ارکستر زهی) ، رضا مرتضوی(نیایش شبانه (2014)، برای کمانچه، دهل و ارکستر زهی) ، جان راتس(الگرو (1961)، از کنسرتوی ارکستر مجلسی، اپوس.16) ، آروو پارت (برای کوبه ای و ارکستر زهی) ، را در بخش دوم اجرا خواهند کرد.

تولد این گروه بر اساس اندیشه¬ های مدیر هنری آن، آندره موستونن، بود که اشتیاقی دیرین به اجرای موسیقی ای پرشور داشت. موسیقی ای که مخاطب را دستخوش تجربه خاطراتی فراموش نشدنی کند، خاطراتی که هیچگاه انتظار دریافت آن را از یک کنسرت موسیقی کلاسیک نمی رود.

در سال های اخیر، گروه اجراهای زیادی در سوئیس، اتریش، ایتالیا، فنلاند، آلمان، بلژیک، برزیل، شیلی، آرژانتین و اروگوئه داشته و در جشنواره های بین المللی بسیار شرکت کرده است، همچون جشنواره موسیقی (آرس موزیکا) بروکسل، جشنواره بین المللی پیانو بریسا و برگامو، میتلفست و امیلیا رومانا در ایتالیا، جشنواره بین المللی موسیقی اولگ کاگان در آلمان، جشنواره ایستر سن پترزبورگ در روسیه، جشنواره موسیقی ایتی در فنلاند و جشنواره موسیقی ریگا (آرتیمیسو) در لتونی.

گلسپرلن اشپیل سینفونیتا تالین بارها بر روی صحنه های معتبر جهانی نواخته است و ستایش مخاطبین را برانگیخته است.

این گروه بیشتر به صورت آنسامبلی زهی از تکنوازان به اجرا می پردازد. در سال 2012، ارکستر برای نخستین بار در افریقای جنوبی نواخت.

رهبر نوازندگان گروه،سیگرید کولمان فارغ التحصیل آکادمی موسیقی استونی، هنرستان موسیقی و نمایش گیلدهال لند و هنرستان رابرت شومان در دوسلدرف آلمان است. کومان همچنین از محضر استادی ایگور برتزونی، مایکلا مارتین و دیمیتری سیتکوتسکی بهره برده است. او به تازگی به مقام استادی آکادمی موسیقی و تئاتر استونی دست یافته است. او تاکنون در بسیاری از نقاط جهان، به تکنوازی و همچنین گروه نوازی پرداخته است.

رپرتوار گروه سیری است در قرن ها که موسیقی قدیم و موسیقی جدید را در هم می¬آمیزد، از باخ تا تور، از کرولی تا پیاتزولا. نام این گروه از جشنواره ای با همین نام برگرفته شده و ملهم از رمانی اثر هرمان هسه است.

ارکستر زهی استونی دوشنبه 27 بهمن ماه ساعت 21 و سه شنبه 28 بهمن ماه ساعت 18:15 در تالار وحدت به روی صحنه می رود.

در بخش بین الملل سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر 10 گروه به اجرا می پردازند.

علاقمندان می‌توانند اخبار و عکس‌های مربوط به این جشنواره را در اینستاگرام جشنواره به نشانی fajrmusicfestival30 مشاهده کنند.