همزمان با آغاز سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، فیلمهای مستند این حوزه در سالن سیف الله داد در خانه سینما به نمایش درمی آید.

در اولین روز اکران فیلمها، مستند «مایسترو» ساخته وحید زارع زاده ساعت 16:30 اکران خواهد شد. این مستند 44 دقیقهای که سال 90 ساخته شده است، زندگی لوریس چکناوریان آهنگساز بین‌المللی و خالق آثاری چون آلبوم «رستم و سهراب» و رهبر سمفونی «رسول عشق و امید» را به تصویر میکشد.

در سانس 16:30 همچنین مستند دیگری با نام «سمفونی ایران» به کارگردانی وحید موساییان اکران خواهد شد. در این مستند فریدون شهبازیان آهنگساز مشهور ایرانی برای یافتن ریشه‌های موسیقی مقامی این سرزمین کهن به سفری طولانی می‌رود. سمفونی ایران سال 95 ساخته شده و مدت زمان آن 65 دقیقه است.

و اما در سانس پایانی اولین روز جشنواره موسیقی فجر، مستند«شش قرن شش سال» به کارگردانی مجتبی میرطهماسب، ساعت 18:30 به نمایش درمیآید. در خلاصه داستان این مستند آمده:«گروهی موسیقیدان تلاشی را آغاز می‌کنند تا تصنیف‌های منسوب به «عبدالقادر مراغی»، برجسته‌ترین موسیقی‌دان، نظریه‌پرداز، نویسنده و شاعرِ ششصد سال پیش را به استناد کتاب‌ها و رسالات کُهن و از لابه‌لای تاریخ و فرهنگ ایران بازیابی و بازخوانی کنند. این گروه پس از شش سال کنکاش و تلاش و تمرین موفق می‌شود آثاری که قرن‌ها پیش از ایران به ترکیه نقل مکان کرده بودند را برای اولین بار ضبط و منتشر کند.»

«شش قرن شش سال» 85 دقیقه است و در سال 92 ساخته شدهاست. در این مستند استاد محمدرضا درویشی، همایون شجریان، نگار بوبان، ساناز نخجوانی، علی صمدپور، سیروس جمالی، آرش شهریاری، سیامک جهانگیری، بهزاد میرزایی، سامر حبیبی، احسان ذبیحی‌فر و استاد محمدرضا شجریان به عنوان بازیگر حضور دارند.

لازم به ذکر است علاقمندان می‌توانند برای تماشای فیلم‌های مستند از ۲۴ بهمن تا ۳۰ بهمن به خانه سینما در خیابان انقلاب ، خیابان بهار، نرسیده به سمیه، خیابان سمنان.، پلاک ٢٩، سالن سیف الله داد مراجعه کنند.تماشای فیلمهای مستند همچنین برای عموم آزاد و رایگان خواهد بود.