برج آزادی در سومین شب سی‌و‌چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر میزبان «کوارتت آزمند» و گروه «کهت میان» بود که این اجراها با استقبال چشمگیر تماشاگران همراه بود.

به‌گزارش روابط‌ عمومی سی‌ و‌ چهارمین جشنواره موسیقی فجر، 26 بهمن‌ماه راس ساعت 19 ابتدا «کوارتت آزمند» در برج آزادی روی صحنه رفت. این گروه با ترکیب سازهای نی (وفا مصباحی)، پرکاشن (آیدین شفایی)، گیتار بیس (وحید صالحی) و گیتار (محمد آزمند) 6 قطعه برای حاضران در سالن اجرا کردند. کوارتت محمد آزمند در بهار 97 با تمرکز روی موسیقی نواحی ایران و موسیقی جَز تشکیل شد. تلاش این گروه تاکید بر نقاط اشتراک موسیقی ایرانی و موسیقی جَز بوده‌ است تا با از بین بردن مرز بین این دو به صدایی واحد دست پیدا کند.

وقتی «پپو سلیمانی» تم جز می‌شود

نخستین قطعه‌ای که این گروه در برج آزادی اجرا کرد نامش «آسمان‌های خاکستری» بود که با انگاره‌هایی از موسیقی ایرانی به‌واسطه استفاده از ساز نی مورد توجه قرار گرفت. این گروه سپس سراغ اجرای قطعه‌ی دوم خود یعنی «جهان‌های موازی» رفت که مدت‌زمان اجرای آن هفت دقیقه بود.

دیگر ترک اجرا شده در بخش نخست «باران» بود و پس از آن «از 1926» که به‌مدت 9 دقیقه طولانی‌ترین قطعه این بخش به‌حساب می‌آمد.
در ادامه کوارتت آزمند بر اساس ملودی محلی «پپو سلیمانی» که خود برگرفته از یکی از مفام‌های تنبور به‌نام «پپو» بوده است؛ قطعه‌ای را با تنظیم جز اجرا کردند که مورد توجه و تشویق تماشاگران قرار گرفت.

«با وفا» که تقدیم شد به وفا مصباحی؛ نوازنده‌ی نی این کوارتت، آخرین قطعه‌ای این اجرای 45 دقیقه‌ای بود.

«کهت مَیان» و مولاناخوانی‌اش

دومین اجرای شب سوم جشنواره در برج آزادی به گروه «کهت میان» به‌سرپرستی همایون مجدزاده اختصاص داشت که علی‌ ترابی و شهرام صارمی؛ مدیرکل دفتر موسیقی و دبیراجرایی جشنواره برای تماشای این اجرا در سالن حضور یافتند.

گروه کهت میان به سرپرستی همایون مجدزاده از سال 1380 به طور رسمی و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ایده تولید موسیقی شرقی و خصوصا ایرانی شروع به کار کرد. دو آلبوم بیکلام «اکسیر» و «وجود مجازی» کارهای اولیه گروه هستند.

اعضای گروه «کهت میان» در اجرای جمعه‌شب عبارت بودند از :همایون، مجدزاده سرپرست و آهنساز و گیتار الکتریک، سعید مقدمی؛ گیتار الکتریک، مصطفی صالحی، گیتار باس، مهدی تفکری، خواننده و شهرام نادری؛ درامز.

همایون مجدزاده پس از اجرای نخستین قطعه، درباره‌ی شکل‌و‌شمایل جدید گروه گفت: سال‌ها بود که می‌خواستیم به گروه یک خواننده اضافه کنیم و آهنگ‌هایی را که بدون کلام اجرا می‌کردیم با شعر همراه کنیم که بالاخره امسال مهدی تفکری؛ که شخصیت دانشگاهی است و موسیقی ایرانی را به‌صورت آکادمیک دنبال کرده به ما پیوسته است و ما از این موضوع خیلی خوشحالیم.

مجدزاده همچنین یادآور شد:« چندین سال پیش یکی از کارهایمان را به نماینده‌ی یک لیبل بزرگ دادم و می‌دانستم که مراجعه به او خیلی زیاد است و ممکن است کار ما را حتی گوش نکند اما بعدها با من تماس گرفت و فهمیدم ما را دنبال کرده است. او به من گفت دو نوع کار را ما تحت هیچ شرایط نمی‌پذیریم یکی آثاری که ایده ندارند اما خوب اجرا شده‌اند و دیگر آثاری که ایده دارند اما خوب اجرا نشده‌اند.»

در ادامه این گروه قطعات «بی‌همگان به سر شود»، «غلام قمر»، «کجا بودم، کجا رفتم»، «مرده بدم، زنده شدم» را با اشعاری از مولانا اجرا کردند که اوج‌خوانی مهدی تفکری در همه‌ی این قطعات برای علاقه‌مندان «کهت میان» جالب توجه بود. همچنین قطعات بی کلام «رستخیز» و «درخت» را هم اجرا کردند.

در اجرای «کهت میان» ریف‌های دیستورشن و تکنوازی‌های گیتار بسیار مورد استقبال قرار گرفتند و از دیگر نکته‌‌های این کنسرت صدای استاندارد و با کیفیتی بود که در اجراهای این سبک از موسیقی بسیار اهمیت دارد.

اردوان انزابی‌پور، شهریار صیقلانی، صنم پاشا و… از مهمانان ویژه‌ی اجرای جمعه‌شب بود.