گروه «شبدیز» در  شب موسیقی بوشهر در سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر  آیین‌های بوشهری چون یزله‌خوانی و خیام‌خوانی را با رپرتواری از موسیقی گرم و شاد جنوب در تالار رودکی به اجرا درآورد.

به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر، چهارمین شب از  سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر، تالار رودکی از  ساعت ۲۱:۳۰ میزبان شب بوشهر بود؛  در این شب گروه موسیقی «شبدیز» به سرپرستی محسن حیدریه از بوشهر با اجرای قطعات شاد موسیقی جنوب ایران شادی و گرمای جنوب را به جشنواره فجر آوردند.
گروه موسیقی «شبدیز» اجرای خود را با قطعات «دیگه ناشم به کعله» و  «زنکه مویی» آغاز کردند. اجراهایی شاد و پر هیجان با حرکات آیینی خاص که تماشاگران سالن را با خود همراه کرده بود .

پس از اجرای این دو قطعه حیدر احمدی، خواننده گروه موسیقی «شبدیز»  با خوش آمدگویی به تماشاگران جشنواره موسیقی  فجر  از آنها خواست که در اجرای قطعات با این گروه تعامل داشته باشند.

«یزله» یکی از موسیقی‌ها و  از آیین‌ها و رسوم رایج در ناحیه جنوب ایران و بویژه بوشهر  است. «شکر بنگال» نام  یکی از یزله‌های قدیمی بوشهر  بود که  گروه «شبدیز» اجرا کرد.

«مه‌جبین» قطعه‌ای لری بود که خواننده گروه «شبدیز » آن را به لرهای بوشهر و ایران تقدیم کرد.

هر قطعه موسیقیایی در بوشهر بر اساس یک پیشینه فرهنگی و آیینی ساخته و اجرا می‌شود. «مو اهرم نمی شم می  شم بنی گز» یکی از همین قطعات بود که «شبدیز» در فجر اجرا کرد و تماشاگران سالن را به وجد آورد،

گروه شبدیز قطعه‌ای بنام  «ابر رحمت» را برای مادران این سرزمین اجرا کرد. فانوس از دیگر قطعات اجرایی در شب موسیقی بوشهر بود.

خیام خوانی بوشهری، گونه‌ای خاص و منحصر به ‌فرد از موسیقی بومی استان بوشهر محسوب می‌شود که به‌عنوان میراث فرهنگی‌هنری در فهرست آثار معنوی ایران به ثبت رسیده است.

«خیام خوانی» یکی از  قطعات زیبایی بود که «شبدیز» اجرا کرد؛ خواننده این گروه پیش از اجرای رباعی خیام گفت: ما بوشهری‌ها  خیام  را خیلی دوست داریم و همانند رباعی‌های خیام  که می گوید در حال زندگی کنید در حال زندگی می‌کنیم.

«نغمه‌خوانی» آواز کار در فرهنگ بوشهری است و نوایی است که جاشوهای بوشهری هنگام کار در دریا  آن را می خوانند. نغمه‌خوانی قطعه‌ای بود که اعضای گروه شبدیز با حرکات آیینی خاص جنوب ایران آن را اجرا کردند.

حیدر احمدی (خواننده و مهدی گلستان)، محمد راستی (رضا زنده‌رودی)، اسماعیل تنگسیری، سعید پیراسته (نوازندگان اعضای گروه موسیقی شبدیز) در شب موسیقی بوشهر سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر بودند.

محسن حیدریه (سرپرست گروه موسیقی شبدیز) در گفتگو  با ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر بر ضرورت حضور هنرمندان موسیقی در رویداد فجر تاکید کرد و گفت: در این شرایط لازم بود که در فجر شرکت کنیم.

او درباره اهداف و رسالت گروه  موسیقی شبدیز توضیح داد:  رسالت گروه شبدیز این است که فرهنگ  موسیقیایی و آداب و رسوم بوشهر را به مردم ایران و دنیا بشناسانیم؛ مردم در بوشهر از لحظه تولد تا مرگ با موسیقی مانوس هستند.

سرپرست گروه  موسیقی شبدیز  با بیان اینکه این سومین تجربه حضور گروهش در جشنواره موسیقی فجر است، گفت: حمایت‌هایی که از هنرمندان  در سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر می‌شود  از دوره‌های گذشته بیشتر است و همین هنرمندان را دلگرم‌تر می‌کند.