بزرگداشت چهار هنرمند موسیقی در سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، بزرگداشت محمدرضا اسحاقی گرجی خواننده و نوازنده دوتار گرجی، زنده یاد احمدعلی راغب آهنگساز و موزیسین، ملیحه سعیدی نوازنده قانون و حسن ناهید نوازنده نی در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر برگزار می شود.
خنیاگر نغمه های دور
محمدرضا اسحاقی گرجی متولد 1326 در روستای گرجی محله بهشهر نوازنده دوتار گرجی و خواننده و روایتگر خنیاگری مازندران است.
در سالیان پربرکت فعالیت استاد اسحاقی، آلبوم های رسمی نیز به بازار آمده است تا گوش مردم را در دیگر شهرها، به ملودی های ناب و کمتر شنیده شده مازندرانی آشنا کند. آلبوم‌های موسیقی «حماسی»، «عاشقانه‌ها»، «شبی به نغمه و نوا»، و «زِلف شِه»، «آیینی (منظومه‌های روایی تبری)»، «سوز گِلام» و «تی‌تی کاک» تعدادی از آثار منتشر شده ایشان را شامل می شود.
وی به انواع و اقسام سبک های ارائه موسیقی مازندرانی احاطه و اشراف کامل دارد و در مناسبت های مختلف از مهارت موسیقایی خود بهره می برد. تعزیه خوانی، منقبت خوانی، نوروزخوانی، رمضان خوانی، شاهنامه خوانی و… گوشه ای از این سبک ها هستند.
نواگر ماندگار تاریخ
زنده یاد احمدعلی راغب در سال 1323 در بندرانزلی متولد شد. او به تشویق والدینش به نواختن ساز تار و عود روی آورد و در اوایل جوانی به این نتیجه رسید که استعداد زیادی در آهنگسازی دارد و نخستین قطعات خود را با الهام از قطعات فولکلوریک گیلانی ساخته و پرداخته کرد.
بخش درخشانی از فعالیت های احمدعلی راغب به سال 57 و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برمیگردد. آشنایی او با افرادی همچون: مجید حداد عادل و حمید شاهنگیان باعث به وجود آمدن آثاری با محوریت اهداف و آرمانهای انقلاب شد. سرودهایی که به صورت زیرزمینی ضبط و تکثیر می شد و نقش به سزایی در تهییج مردم برای رسیدن به هدف داشت. سرودهایی مانند: معلم شهید، بابا خون داد، خیرمقدم و… .
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در هنگام وقایع پراهمیت آن دوران مثل دفاع مقدس و شهادت مقام های کشوری و .. آثار ماندگاری از ایشان به موسیقی انقلاب تقدیم شد. سرودهایی همچون: بانگ آزادی، شهید مطهر، آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو، شهید مفتح، جنگ جنگ تا پیروزی، این پیروزی خجسته باد و… .
اثرگذاری فعالیت های خستگی ناپذیر استاد احمدعلی راغب تا همواره بر تارک موسیقی حماسی ایران می درخشد. روحش شاد و یادش گرامی.
نوای سبز قانون
ملیحه سعیدی متولد ۱۳۲۷ در تهران به دنیا آمد.در راستای کوشش های آموزشی و پژوهشی چندین کتاب به همت استاد سعیدی در زمینه تاریخچه ساز قانون و همچنین آموزش این ساز به جامعه موسیقی ایران تقدیم شده است. استاد سعیدی از زمان الفت گرفتن با ساز قانون، همواره در راستای احیای سبک ایرانی نوازندگی این ساز، گام برداشته است. نوازندگی او رنگ و بوی کاملا ایرانی دارد که وجه تمایز تمام آثار ایشان است. وی مبدع نواختن ده انگشتی و مولف و تنظیم کننده ردیف موسیقی ایرانی برای ساز قانون هستند. این روش به گسترش اختیارات آهنگساز و تنظیم کننده در به کارگیری این ساز برای گروه نوازی موسیقی ایرانی منجر شده است. در زمینه موسیقی کودک نیز فعالیتی چشمگیر داشتند .آهنگسازی در آلبوم” سبزه ریزه میزه” با همکاری حمید جبلی و سامان احتشامی بسیار مورد استقبال قرار گرفت و برگی دیگر از فعالیت های این بانوی هنرمند رقم خورد.
قانون ایرانی با مسائل و مشکلات متعدد به همت هنرمندان بزرگی همچون استاد ملیحه سعیدی تا اکنون حفظ و ترویج شده است.
آتش عشقست کاندر نی فتاد
حسن ناهید نوازنده سرشناس نی سال ۱۳۲۲ در کرمان به دنیا آمد. استاد حسن ناهید ستاره ی پرفروغ در آسمان موسیقی ایران، نوازنده ساز خوش نوای «نی» و از موافق ترین یاران استاد فرامرز پایور است که خدمات بی پایانی به موسیقی ملی ما داشته اند. مجموعه ی اجراهای ارکستر اساتید به سرپرستی فرامرز پایور و با نی نوازی استاد ناهید، باعث شد تا تمامی آثار اساتید: ابوالحسن صبا، علینقی وزیری، روح الله خالقی و رکن الدین مختاری با دقیق‌ترین متد ممکن ثبت و اجرا شود.
وی یکی از درخشان ترین چهره های هنری صد سال اخیر در ایران است. ایشان با نجابت و هوش و درایت همیشگی یکی از کم حاشیه ترین و پرکار ترین نوازندگان تاریخ موسیقی معاصر محسوب می شوند که باعث فخر و مباهات جامعه ایران است. نوای ساز مهجور نی با همت والای بزرگ مردانی همچون حسن ناهید توانسته تاکنون به حیات خود ادامه داده و به گوش نسل آینده نیز برسد.
سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در بخش های رقابتی و غیررقابتی 28 بهمن تا سوم اسفندماه برگزار می شود و جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه و نشست های پژوهشی برنامه های دیگر این دوره جشنواره است.