سومین نشست تخصصی بخش پژوهش سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر جمعه شب 26 بهمن ماه با موضوع «راهبردهای آموزشی موسیقی ایرانی به کودکان» در تالار وحدت تهران برگزارشد.

سومین نشست تخصصی بخش پژوهش سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر جمعه شب 26 بهمن ماه با موضوع «راهبردهای آموزش موسیقی ایرانی به کودکان» به کارشناسی رضا مهدوی و حضور ندا نصیری و بهزاد میرزایی دو هنرمند فعال حوزه موسیقی کودک در قالب برنامه «سازبانگ» شبکه رادیویی گفتگو برگزار شد.

رضا مهدوی در ابتدای این برنامه با طرح این سئوال که طی چهار دهه گذشته چه اقداماتی در حوزه آموزش موسیقی کودک و نوجوان اتفاق افتاده از مهمان برنامه خواست تا درباره این موضوع به بیان نظرات خود بپردازند.

بهزاد میرزایی در پاسخ به این پرسش گفت: نکته اولی که باید در این زمینه در نظر داشته باشیم موضوع حضور کودکان در کلاس‌های آموزشی است که موضوع بسیار مهمی‌است زیرا فارغ از مسائل موسیقایی موضوعات تربیتی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. ما به هرحال موظف هستیم که یک سری از نکات را در این حوزه رعایت کنیم. در این راه توجه به مهارت‌های شنیداری و موسیقایی یکی از مواردی است که باید به آن توجه کنیم که خوشبختانه در این راه حتی خانواده‌های مذهبی نیز طی این سال‌ها استقبال خوبی از آموزش موسیقی با توجه به پارامترهای تربیتی به عمل آورده اند.

ندا نصیری نیز در این بخش به موضوع «تربیت شنوایی درمیان کودکان» اشاره کرد و درباره آن توضیح داد: ما واقعا در زمینه موسیقی کودک قبل از اینکه به نوازنده شدن یک کودک فکر کنیم باید به افزایش مهارت‌های او توجه کنیم. در این راه موسیقی فضایی را ایجاد می‌کند که می‌تواند بخش اعظمی‌از ذهن را تبدیل به یک فضای پویا کند. این موضوع قطعا در طولانی مدت می‌تواند کمک قابل توجهی به کودکان در جهت ارتقای دانش مهارتی داشته باشد. یعنی اگر یک کودک در زیر شش سال موسیقی کار کرده باشد قطعا تایم یادگیری دروس خود در دوران مدرسه نیز ارتقا پیدا کرده و روی بخش‌های دیداری، لفظی او نیز تاثیر گذار خواهد بود.

بهزادمیرزایی هم درباره افزایش مهارت‌های موسیقی و نقش آن در توسعه پایدار فرهنگ و مسائل مختلف جامعه در حوزه‌های مدیریتی آینده کشور نیز گفت: مطلبی که به آن اشاره شد موضوع مهمی‌است که می‌تواند در آینده فرد فرد مردم نقش موثری ایفا کند. این موضوع خیلی حایز همیت است که در دوران کودکی چه وجوه آموزشی را در حوزه موسیقی به کار بگیریم. موسیقی و آموزش موسیقی کودک بسیار موضوع مهمی‌است که به هیچ عنوان آن را نمی‌توان از موسیقی ایرانی جدا کرد. البته اگر بخواهیم به موضوع موسیقی کودک نیز به شکلی تاریخی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که ما در این زمینه کم کار بودیم حتی کارهایی هم که در این زمینه طی دوران مختلف تاریخ موسیقی کشورمان منتشر شده اغلب مرتبط با موسیقی نوجوان است. ما در این دوره تاریخی هستیم که به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌رسیم که بررسی آن نیازمند یک برنامه جداگانه است و می‌بینیم که این چارچوب در یک دوره تاریخی دربرگیرنده چه فضایی بود.

میرزایی در بخش بعدی این نشست با انتقاد از شرایط برگزاری جشنواره موسیقی فجر که به موسیقی کودک توجه چندانی نداشته، گفت: متاسفانه ما در حوزه‌های دانشگاهی نیز با این مشکل مواجه هستیم . ما تا زمانی که این موضوع را جدی نگیریم قطعا اتفاقات خوبی نمی‌افتد. در حوزه اموزشگاهی نیز ما دچار مشکل هستیم زیرا در این حوزه موسیقی وارداتی به آموزشگاه‌ها تزریق شده که ماجرا با مشکل نیز مواجه ساخته است. به هر صورت ما مشکلات زیادی در حوزه آموزش موسیقی کودک و نوجوان داریم که لازم است برای یک بار هم شده به آن توجه بیشتری داشته باشیم.

رضا مهدوی در ادامه این نشست بود که به موضوع کم کاری‌های حوزه موسیقی کودک و نوجوان اشاره کرده و از مهمانان خواست تا درباره ما دلایل کم کاری‌های این حوزه به بیان نقطه نظرات خود بپردازند.

ندا نصیری در این زمینه گفت: اگر می‌خواهیم کاری را در این زمینه انجام بدهیم باید از قبل سن 12 سالگی کارها را آغاز کنیم تا اتفاق درست در سن بزرگسالی بیفتد. وقتی یک کودک یا نوجوان نمی‌تواند موسیقی درست را بشنوند قطعا در آینده نیز با اتفاقات نا مطلوبی مواجه می‌شود. در این راه وظیفه اصلی به عهده نهادهایی چون مدارس و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که می‌تواند موجب پدید آمدن اتفاقات درست باشد. ما در مدارس می‌توانیم کارهایی را انجام دهیم که فارغ از ماجرای سرود که آن نیز دربرگیرنده مولفه‌های زیادی است، می‌تواند درارتقای موسیقی کودک کمک دهنده خوبی باشد. در این میان می‌توان به موضوع تربیت مربی موسیقی کودک و نوجوان اشاره کرد که این مساله هم واقعا موضوع مهمی‌است.