«آنچه درباره گیتار کلاسیک می‌دانید» عنوانی برنامه سیمون آیوازیان درسی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر است که طی آن این استاد پیشکسوت موسیقی درباره گیتار کلاسیک سخنرانی می‌کند و قطعاتی مرتبطی هم اجرا خواهد شد.

سیمون آیوازیان موسیقی‌دان و نوازنده گیتار، درباره نحوهسخنرانی‌ که با همکاری و همراهی یکی از شاگردان قدیمی‌اش است، گفت: «قرار بر این است تا در یکی از مراسم جشنواره موسیقی فجردرباره گیتار کلاسیک سخنرانی کنم. سخنرانی، حول محور تاریخچه این ساز قدیمی خواهد بود. براساس این صحبت‌ها نیز یکی از شاگردان قدیمی‌ام به نام بابک ولی‌پور اجراهایی از دوره‌های رنسانس، باروک و کلاسیک خواهد داشت.»

به گزارش روابط عمومی سی‌ و چهارمین جشنواره موسیقی فجر، آیوازیان با تاکید بر اینکه خود نیز بعد از سخنرانی به اجرای تکنوازی گیتار کلاسیک می‌پردازد، ادامه داد: «بعد از اجرای شاگردم خودم نیز اجراهای کوتاهی به عنوان نمونه کار وبه عنوان تحلیل موسیقی که درباره‌اش صحبت کرده‌ام خواهم داشت. این قطعات هر کدام به مدت 2 تا 3 دقیقه است که آن ها راآماده کرده‌ام و به اجرا می‌گذارم.»

این استاد دانشگاه در زمینه قابلیت نوازنده‌های ایرانی در حوزه گیتار کلاسیک افزود: «شخصا در زمینه گیتار کلاسیک با آهنگسازهای ایرانی در ارتباط نبوده‌ام. برای همین متاسفانه در بخش سخنرانی‌ام به نوازنده های قوی ایرانی در این زمینه نپرداخته‌ام. با این وجود نمی‌توان وجود چنین هنرمندانی را در عرصه موسیقی ایرانی دست‌کم گرفت و قدردان آنها نبود.»

او درباره توجه به آهنگسازهای ایرانی که در جشنواره موسیقی فجر به طور ویژه¬ای به آن پرداخته شده است گفت:« در کنار آهنگسازهای ایرانی لازم است تا آهنگسازهای بزرگ اروپایی و آمریکایی نیز حضور داشته باشد تا در مقایسه با یکدیگر جذابیت جشنواره موسیقی افزایش پیدا کند.»

آیوازیان هم چنین تاکید کرد: «در حال حاضر نوازنده‌های اروپایی و آمریکایی زیادی هستند که می¬توانند در کنار نوازنده¬های ایرانی قرار گیرند و به جذابیت یک جشنواره بیفزایند. اما در این چند سال بیشتر به نوازنده-های کشورهای همسایه توجه شده و همین باعث شده تا نوازنده های ایرانی و البته اروپایی به حاشیه رانده شوند.»

او ادامه داد: در جشنواره های اینچنینی که می تواند بعد جهانی داشته باشد، همراهی آهنگسازان ایرانی با دیگر آهنگسازان دنیا رمز موفقیتی خواهد بود که نباید آن را از قلم انداخت.»

لازم به ذکر است سی ‌و چهارمین جشنواره موسیقی فجر ازتاریخ 24 تا 30 بهمن ماه سال جاری با دبیری دکتر شاهین فرهت در تهران برگزار می‌شود.