سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر امشب یکم اسفندماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان برجسته کشور و با معرفی نفرات برگزیده در تالار وحدت به کار خود پایان داد.

به گزارش ستاد خبری سی امین جشنواره موسیقی فجر، مراسم اختتامیه این دوره از جشنواره با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، حسن ریاحی دبیر جشنواره، علی ترابی دبیر اجرایی و هنرمندان برجسته کشورمان در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم بعد از پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوتی از آیات قرآن مجید و خوشامد گویی سید عباس سجادی به عنوان مجری برنامه، حسن ریاحی گزارشی از روند برگزاری جشنواره سی‌ام ارائه کرد و گفت: مراسم اختتامیه سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، در شرایطی آغاز می‌شود که بیش از هر زمان دیگری هنرمندان و برجستگان موسیقی را در کنار خود می‌بیند. به همین مناسبت مایلم پیام مهمی را به برگزیدگان موسیقی امروز و سازندگان فردای فرهنگ و هنر ایران زمین بدهم. دوستان ارجمند شکوفه‌های نوپای شما بر شاخسار درخت کهنسال و تناوری روییده که ریشه ژرف و در هم تنیده دارد.

وی افزود: نخستین و مهمترین ماموریت ما و شما شناسایی هویت افتخار آفرین این شجره است. شجره‌ای که زوایای پنهان و دل انگیز موسیقی ایرانی اعم از کلاسیک ایرانی، نواحی و غیره فرا روی همه ما ترسیم خواهد کرد.

دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر افزود: پذیرش درخواست ایجاد تسهیلات لازم برای مبادله هنرمندان موسیقی ایرانی با کشورهای دوست و همسایه و همچنین تقاضای تاسیس تشکیلاتی به نام کانون موسیقیدانان جوان که توسط وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام گرفته، اتفاق بسیار خوشایندی است که من از همین‌جا تشکر ویژه‌ام را به آقای وزیر اعلام می‌کنم.

ریاحی این اتفاق را زمینه ساز ایجاد امکانات بیشتری برای تولیدات موسیقایی جوانان دانست و افزود: نکته حائز اهمیت اینکه در این مسیر همکاری نهادهایی چون وزارت ورزش و جوانان و بنیاد ملی نخبگان را داشته باشیم.

دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در بخش پایانی صحبت‌های خود اضافه کرد: گروه‌هایی که امروز در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر در کنار عده زیادی از مسئولان، مدیران و هنرمندان نخبه این سرزمین معرفی می‌شوند، به همراه دیگر هنرمندان شرکت‌کننده، هنرمندان عزیز و جوانان ایران‌زمین هستند که همواره با آثار خود بهترین کارها را به ایرانیان ارائه دادند و من مراتب سپاس قلبی خود را از وزیر ارشاد و دیگر دوستانی که در برگزاری این جشنواره به ما کمک کردند، اعلام می‌کنم.

بعد از سخنرانی ریاحی، گروه موسیقی زاگرس به سرپرستی و خوانندگی ایرج رحمانپور به اجرای موسیقی فولکلور لرستان پرداخت.

بخش دیگری از مراسم اختتامیه سی‌امین جشنواره موسیقی فجر به تجلیل از 4 هنرمند کشورمان اختصاص داشت. در این بخش با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن ریاحی دبیر جشنواره، حمیدرضا نوربخش مدیر عامل خانه موسیقی، داوود گنجه‌ای عضو هیات مدیره خانه موسیقی، مصطفی کمال پورتراب و هوشنگ کامکار از فخرالدین فخرالدینی عکاس، مرجان قنبری مهر نوازنده ویلن، اردشیر کامکار نوازنده کمانچه و محمدعلی بهمنی ترانه سرا تجلیل شد و نماهنگ‌هایی از زندگی این هنرمندان به نمایش در آمد.

همچنین در این مراسم حکم محمدعلی بهمنی برای ریاست شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی با امضای پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی قرائت و اهدا شد.

در ادامه این مراسم علی مرادخانی، حکم حسن ریاحی دبیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر را به او تقدیم کرد و سپس علی جنتی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: موسیقی، زبانِ آفرینش و نشانِ عظمتِ آفریننده‌ای است که زیباست و زیبایی را دوست دارد و آن را به بنده‌اش هدیه داده است.

وزیر فرهنگ افزود: در طول دو سه دهه اخیر شاهد تحولات چشمگیر و بزرگی در عرصه موسیقی ایرانی هستیم و امروز وقتی به هنر موسیقی نگاه می‌کنیم پیشکسوتان برجسته‌ای را می بینیم که به زعم همه ما مایه افتخار، غرور و عزت هستند و نیروهای جوان و مستعدی که در این سال‌ها در محضر این اساتید توانسته‌اند آموزش ببینند و امروز به عنوان هنرمندانی برجسته و قابل توجه ایفای نقش می‌کنند.

وی گفت: کار هنرمندِ موسیقی، کاری بدیع است و گاه شنیدن یک اثر موسیقیایی چنان وجدآفرین و شگفت‌آور است که غم را به شادمانی، رذیلتی را به فضیلت تبدیل می‌کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: حضورِ روحِ معنویتِ شرقی در ساختار موسیقی ایرانی، تبلور گونه‌های مختلف موسیقی اقوام و نواحی و گرایش به موسیقی مفهوم‌گرا، از دستاوردهای مهم در این دو سه دهه است.

جنتی با اشاره به قول سال گذشته رییس جمهور درباره احیای ارکسترهای سمفونیک و ملی افزود: در طول این یکسال برای احیای این دو ارکستر تلاش کردیم و بخش عمده‌ای از آن به مسایل مالی و اعتباری مرتبط بود و برای آن باید از سوی سازمان برنامه و بودجه و اعتباراتی در اختیارمان قرار می‌گرفت که تاکنون 40 درصد از آن اعتبارات را در اختیارمان گذاشته‌اند و بخش دیگر نیز مربوط به مسایل فنی بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قول داد تا پایان امسال ارکستر سمفونیک کارش را آغاز کند و ارکستر ملی نیز در دو سه ماهه ابتدایی سال آینده به اجرای برنامه‌هایش بپردازد.

جنتی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تاسیس کانون موسیقیدانان جوان حمایت می‌کند و برای تاسیس آن لازم است اساتید و پیشکسوتان و همین طور دولت حمایت و کمک‌های جدی داشته باشند زیرا این کانون عمدتا کانون مردمی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: متاسفانه برخی از گروه‌های سیاسی که با دولت تدبیر و امید مشکل دارند تلاش می‌کنند از احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده کنند و با طرح مسایل تحریف شده و دروغ و جعلی احساسات مردم متدین را تحریک کنند.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با استفاده از ادیبان و هنرمندان در این زمینه سعی کرده است قانون، شرع و موازین دینی را کاملا رعایت کند. همه آنچه به عنوان موسیقی امروزه به آن مجوز داده می‌شود، ابتدا اشعارش در شورای شعر و ترانه وزارت ارشاد بررسی می‌شود تا از نظر محتوا، مضمون و قافیه فاخر باشد و پس از آن نیز آهنگ و اجرای آن نیز بررسی و سپس به آن مجوز داده می‌شود.

وزیر فرهنگ دولت تدبیر و امید گفت: ما به رعایت موازین و قانون در حوزه موسیقی موظف هستیم ولی تسلیم برخی گروه‌های خود سر نمی‌شویم. زیرا اکثر این افراد عناصر نو رسیده‌ای هستند که اطلاعات ما نسبت به آنها در بسیاری از زمینه‌ها از جمله مذهب، هنر و موسیقی بیشتر است.

وی با اشاره به جنجال اخیر درباره تک خوانی زنان در جشنواره موسیقی فجر افزود: برخی از گروه‌ها به دورغ مردم متدین را بی‌جهت علیه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحریک می کنند.

جنتی ادامه داد: برخی مراجع عظام درباره موسیقی اظهار نظر کرده اند و ما نیز برای نظرات ایشان احترام قایل هستیم و دغدغه‌ها و نگرانی‌های دینی آنها را نیز درک می‌کنیم و می‌دانیم نظراتشان بر اساس احساسات دینی و وظیفه شرعی است بنابراین تمام تلاش خود برای رعایت موازین و قوانین در این حوزه را به کار می‌گیریم.

وی ادامه داد: یکی از موارد غنی موسیقیدانان ما اشعار بلند شاعران نامداری مثل مولانا، سعدی، حافظ و است و همین طور شاعران معاصر که ترانه‌های پرباری را می‌سراییند و مورد استفاده هنرمندان ما قرار می گیرد.

جنتی همچنین به رشد موسیقی پاپ اشاره کرد و افزود: جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، تنها یک جشنواره نیست، بلکه جریانی پویاست که موسیقی را در طول سال زنده نگه داشته و تداوم بخشیده است.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید اظهار کرد: جشنواره سی‌ام نسبت به دوره‌های پیشین رویکردها و بخش‌های متفاوتی دارد. به نظر من تلاش برای کشف و معرفی استعدادهای جوان، بارزترین وجه جشنواره حاضر بود که در دو بخش موسیقی کلاسیک و با عنوان استعدادهای درخشان و موسیقی سنتی با عنوان نسلی دیگر، تجلی یافت. البته استقبال و حضور پررنگ گروه‌های بین‌المللی نیز قابل توجه بود.

وی افزود: حضور پررنگ موسیقی نواحی نیز نشانه و نوید خوبی برای جشنواره بود و برگزاری کنسرت‌های مختلف در شهرستان‌ها نیز قابل توجه بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان خطاب به علاقه‌مندان به موسیقی و هنرمندان جوان گفت: برقِ شوق و عشقِ بی‌پایان به هنر را در چشمان شما می‌بینم و آن را نشانه پاکی، صداقت و اراده شما برای پیشرفت در هنری می‌دانم که بدان دل بسته‌اید. دستان گرم شما را می‌فشارم و به برگزیدگان این دوره تبریک می‌گویم و از برگزارکنندگان جشنواره صمیمانه سپاسگزارم.

بعد از سخنرانی وزیر ارشاد، گروه موسیقی یاد به سرپرستی محمدرضا ابراهیمی و خوانندگی مجتبی عسگری که در بخش نسلی دیگر جشنواره حضور داشتند، به اجرا پرداختند و سپس با حضور پیروز ارجمند مدیرکل دفتر موسیقی ارشاد، هوشنگ کامکار، شاهین فرهت و اردشیر کامکار جوایز بخش آهنگسازی اهدا شد.

در بخش آهنگسازی موسیقی ملی ایران هیات داوران متشکل از امیر بکان، علی اکبر قربانی، بهداد بابایی، اردشیر کامکار، شهرام توکلی، تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و 6 میلیون جایزه نقدی را به محمدرضا عموجوادی از چالوس برای ساخت قطعه «رزم رخش در سمنگان» به عنوان آهنگساز برگزیده اهدا کردند.

همچنین دراین بخش با اهدای لوح تقدیر از کوروش متین برای ساخت قطعه «پیروزی» از تهران، کیوان علایی برای ساخت «کوارتت کمانچه» از مشهد، مسعود نجفی برای ساخت «هفت ضربی ابوعطا» از تهران و حسین سلیمانی برای ساخت «روزهای خوب» از تهران تقدیر شد.

در بخش آهنگسازی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی نیز هیات داوران متشکل از شاهین فرهت، هوشنگ کامکار، محمد سریر، امین هنرمند، محمدرضا تفضلی تندیس زرین، لوح تقدیر و 6 میلیون جایزه نقدی را به صورت مشترک به هومن رَف رَف برای ساخت قطعه «سّر باستان» از تهران و محمدهادی عیان بُد برای ساخت قطعه «درخت ممنوعه» از اصفهان اهدا کردند.

همچنین با اهدای لوح تقدیر از علی افشاری برای ساخت قطعه «رباعی برای کوارتت» از تهران تقدیر کردند.

در بخش پایان نامه‌ها تندیس زرین‌، لوح تقدیر و 6 میلیون جایزه نقدی هیات داوران به صورت مشترک به امیرحسین جزء رمضانی برای ساخت «سمفونی شماره1» از تهران و مریم شریف‌زاده شیرازی برای ساخت قطعه «سمفونی شماره 1 (بودن)» از تهران تعلق گرفت.

در این بخش همچنین با اهدای لوح تقدیر از پیروزان کوهی حبیبی برای ساخت قطعه «کاپریچیو برای ویولن و ارکستر» از تهران تقدیر شد.

در ادامه مراسم اختتامیه سی‌امین جشنواره موسیقی فجر،با پخش نماهنگ پیامبر مهربانی ساخته پیروز ارجمند، گلریز زربخش و کیمیا محمدی از هنرمندان شرکت کننده در بخش استعدادهای درخشان جشنواره به اجرا پرداختند.

بعد از این اجرا نماهنگی از درگذشتگان موسیقی ایران در یکسال گذشته پخش و با حضور احمد مسجد جامعی و هیات داواران جوایز بخش رقابتی کلاسیک غیرایرانی، ایرانی و آواز جمعی اهدا شد.

در بخش کلاسیک ایرانی هیات داوران متشکل از داریوش پیرنیاکان، مسعود شعاری، اردشیر کامکار، بهداد بابایی، مظفر شفیعی تندیس زرین، لوح تقدیر و جایزه 12 میلیونی خود را به گروه همنوازان ایران به سرپرستی کاوه پیمان از شیراز به عنوان رتبه اول، لوح تقدیر و جایزه 8 میلیونی را به گروه دلشدگان مشهد به سرپرستی رامین میلانی از مشهد به عنوان رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه 5 میلیونی را به گروه سایه سار به سرپرستی حسین سلیمانی از تهران به عنوان رتبه سوم اهدا کردند.

در بخش آواز جمعی نیز هیات داوران متشکل از مهدی شمس نیکنام، نسرین ناصحی، حمید عسگری، میلاد عمرانلو، رازمیک اوحانیان تندیس زرین، لوح تقدیر و جایزه 12 میلیونی را گروه آوای ماهان به سرپرستی نیما فاتحی از تهران به عنوان رتبه اول، لوح تقدیر و جایزه 8 میلیونی را به آنسامبل سازی و آوازی همگام به سرپرستی فرزین عابدینی از تهران به عنوان رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه 5 میلیونی را به صورت مشترک به گروه کُر آداک به سرپرستی ابوذر اسماعیلی ثالث از گرگان و گروه آوازی پاسارگاد به سرپرستی حامد فقیهی از شیراز اهدا کردند.

در بخش موسیقی کلاسیک غیر ایرانی نیز هیات داوران متشکل از گاگیک بابایان، جاوید مجلسی، سیاوش ظهیرالدینی، اکبر محمدی، منوچهر صهبایی تندیس زرین ، لوح تقدیر و جایزه 12 میلیونی را به ارکستر پاسارگاد به سرپرستی امین غفاری و رهبری مهدی پناهی از تهران به عنوان رتبه اول، لوح تقدیر و جایزه 8 میلیونی را به ارکستر مجلسی رسا به سرپرستی مظفر نبیلی از کرج به عنوان رتبه دوم، لوح تقدیر و جایزه 5 میلیونی را گروه هرمس به سرپرستی مهسا قربانی از تهران به عنوان رتبه سوم اهدا کردند.

مراسم اختتامیه سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر با اجرای گروه موسیقی دنگ‌شو به کار خود پایان داد.