اکبر محمدی عضو هیئت انتخاب جشنواره موسیقی فجر در بخش موسیقی کلاسیک غیر ایرانی معتقد است جوانان شرکت کننده در جشنواره امسال از نظر کیفی در سطح فوق العاده‌ای قرار دارند.

به گزارش ستاد خبری سی‌امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر، اکبر محمدی درباره انتخاب گروه‌های برگزیده در این بخش از جشنواره گفت: امسال با اکثر گروه‌هایی که انتخاب شده‌اند از پیش به واسطه جشنواره جوان و اجراهای دیگر آشنایی داشتیم و توانایی این هنرمندان جوان تا حدی برایمان مشخص بود. به دلیل اطمینان بیشتر تصمیم گرفتیم اجرای گروه‌ها را به صورت حضوری بررسی کنیم و پس از آن تصمیم نهایی را اتخاذ کنیم.

وی تصریح کرد: کیفیت اجرای گروه ها به قدری خوب بود که تمامی گروه‌های شرکت کننده در این بخش انتخاب شدند.

محمدی درباره ملاک‌های انتخاب این گروه‌ها توضیح داد: مهم‌ترین موضوع برای انتخاب این گروه‌ها نحوه اجرای قطعات است. جوانان این بخش با اجرای خود به ما نشان دادند که به لحاظ کیفی چند پله از هم سن و سالان خود و همچنین از امکاناتی که در اختیارشان قرار دارد، بالاتر هستند.

عضو هیئت انتخاب سی‌امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در ادامه افزود: بعضی از قطعات اجرا شده توسط این گروه‌ها که از آهنگسازان بنام بین المللی انتخاب شده، برای اولین بار است که در ایران اجرا می‌شوند و این جای شگفتی بسیاری دارد که نوازندگان جوان ایرانی چنین اجراهای خوبی از این قطعات داشته باشند.

اکبر محمدی شرکت در جشنواره موسیقی فجر را انگیزه‌ای برای جوانان شرکت کننده دانست و گفت: شرکت در جشنواره برای هنرمندان جوان نیرو، اشتیاق و انگیزه ایجاد می‌کند. همین که جوانان احساس کنند کارشان دیده و ارزش گذاری می‌شود، به تلاش بیشتر و پیشرفت منجر می‌شود.

وی در ادامه گفت: مهم‌ترین نکته حفظ و تداوم انگیزه در وجود این جوانان است و مسئولان در این زمینه مسئولیت مهمی بر دوش دارند؛ آنها باید تلاش کنند که جوانان شرکت کننده و برگزیده در جشنواره، هرسال با نگرش و دیدگاهی نو کار حرفه‌ای خود را ادامه دهند.

اکبر محمدی همچنین گفت: اگر برای جوانان هنرمند ایرانی با این کیفیت کار و پتانسیل امکانات بیشتری فراهم کنیم، می‌توانیم به آینده فرهنگی کشور امید بیشتری داشته باشیم. یکی از مهم ترین هدف‌های ما باید معرفی استعدادهای جوان به سایر کشورهای جهان باشد. نقشی که از فرهنگ و هنر ما در ذهن جهانیان وجود دارد با حضور این جوانان می تواند ارتقا پیدا کند.

این استاد موسیقی تصریح کرد: این مهم در صورتی امکان پذیر است که حداقل نیازهای گروه‌ها و نوازندگان جوان برآورده شود. می​توان سالی یک یا دو اجرا را برای جوانان هنرمند برگزیده در سالن‌های خوب کشور مثل تالار رودکی و یا تالار وحدت فراهم کرد .

سی امین جشنواره بین المللی موسیقی فجر به دبیری دکتر حسن ریاحی 24 بهمن تا یکم اسفندماه در تهران برگزار می‌شود.

علاقمندان می‌توانند اخبار و عکس‌های مربوط به این جشنواره را در اینستاگرام جشنواره به نشانی fajrmusicfestival30 مشاهده کنند.