ظافر یوسف، خواننده و نوازنده عود توسنی که به تلفیق موسیقی عرب و ترکیب آن با موسیقی جز معاصر معروف است، شامگاه 30 بهمن‌ماه در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی با مخاطبان ایرانی خود دیدار کرد.

یوسف که در اغلب آثارش، اشعار کهن کشورهای مختلف از جمله شعرهای شاعران معروف ایرانی مثل حلاج را خوانده است، در حوزه موسیقی درون‌گرا و عرفانی پروژه‌های زیادی انجام داده و اساساً در دنیا هنرمند بسیار مشهور و شناخته شده‌ای است.

کنسرت و برنامه‌ای که ظافر یوسف در سالن میلاد اجرا  کرد، “اصوات آیینه‌ها” نام داشت که برگرفته از اشعار کهن در حوزه ادبیات عرب و الهامات شرقی از حوزه خاورمیانه بود.

یوسف در این کنسرت که خودش نوازندگی عود آن را برعهده داشت، با تکیه بر اشعار عرب به اجرای یک کنسرت 100 دقیقه‌ای پرداخت که با استقبال مخاطبان روبه‌رو شد. او در بخش هایی از کنسرت در بستر بداهه‌نوازی پیش رفت ولی در ارکستر ظافر یوسف، یک نوازنده نروژی به نام ایویند آرست (نوازنده گیتار و ادوات الکترونیک) ، یک نوازنده ایتالیایی به نام رافائله کاسارانو(نوازنده ساز ساکسیفون) و یک نوازنده برزیلی به نام آدریانو دو سانتوس (سازهای کوبه‌ای) هم ظافر را در این کنسرت همراهی می‌کردند.

این خواننده در اواسط کنسرت از دو کودک زیر هشت سال درخواست کرد که به روی سن بیایند و یک آهنگ بخوانند. در ادامه آن کودک‌ها هر کدام یک آهنگ خواندند و مورد تشویق یوسف و تماشاگران حاضر در سالن قرار گرفتند.

یکی از ویژگی‌های ظافر یوسف، آشنایی کامل او نسبت به موسیقی ایران بود. شاید یکی از دلایلی که ظافر یوسف را به موسیقی ما نزدیک می‌کند ساز عود و مقامات موسیقی سنتی باشد. اساساً یکی از شاخصه‌های او، انتخاب حوزه شعر است که از شاعران عرب و ایرانی و هندی شعر می‌خواند.

نادر مشایخی و میلاد درخشانی از هنرمندان موسیقی مهمانان وییه این اجرا بودند.