گروه موسیقی «گام» با تلفیقی از المان‌های موسیقی ایرانی و غیر ایرانی و گروه «داتار” با اجرای موسیقی سافت راک همراه با آمیزه‌هایی از موسیقی الکترونیک در برج آزادی روی صحنه رفتند.

به گزارش روابط‌عمومی سی‌و سومین جشنواره موسیقی فجر، در هفتمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، دو گروه موسیقی تلفیقی با اجرا در سالن برج آزادی، برای اولین بار حضور در جشنواره را تجربه کردند.

سانس نخست اجراهای برج آزادی با اجرای گروه موسیقی «گام» روی صحنه رفت و این گروه اجرایی را تحت هم‌نشینی، آمیختگی و تأثیر متقابل مشخصه‌های موسیقی ایرانی و غیر ایرانی، اعم از فرم، ریتم، سازبندی و شیوه برخورد با کلام و پیوند آن با موسیقی به حاضرین تقدیم کرد.

گام نخست (درنگ نخست:نواها)، گام دوم، گریز، گام سوم، جزمن، درنگ سوم، گذر، گام چهارم، چرخ، گام پنجم، بمان، گام ششم، چرخه، درنگ آخر، آن تو و گام آخر قطعاتی بود که گروه «گام» در این کنسرت اجرا کرد.

گروه «گام» برای این اجرا از اشعار فاخر ایرانی از جمله اشعار مولانا، حافظ، انوری، سایه و شفیعی کدکنی بهره گرفته بود و تلفیقی جالب بین این اشعار و المان‌های موسیقی غیر ایرانی ایجاد کرده بود.

هادی رحمانی (سرپرست، آهنگساز و پیانیست)، پویان راد (آواز و تار)، جابر صالحی (دیوان)، سید عرفان حسینی (کمانچه)، علیرضا مهدی‌زاده (ساکسیفون)، آناهیتا ایزدی پارسا (ویولنسل)، میلاد قریشی (پرکاشن)، علی خدیوی (گیتار باس) و عباس معالجی (کلارینت) اعضای گروه گام را برای اجرای این کنسرت تشکیل می‌دادند.

گروه موسیقی گام در زمستان سال 92 با هم‌نوازی‌های بداهه چهار تن از اعضای گروه شکل گرفت و در ادامه با نوشتن و تنظیم قطعات جدید برای آنسامبل بزرگ‌تر و پیوستن پنج نوازنده دیگر، فعالیت گروه جدی‌تر شد و توسعه یافت. این گروه در حال انجام مراحل نهایی برای انتشار نخستین آلبوم خود با نام “هنگام درنگ” است.

سافت راک با آمیزه‌هایی از موسیقی الکترونیک/ اجرایی متفاوت در جشنواره

در سانس دوم اجراهای برج آزادی نیز گروه «داتار» به آهنگسازی اشکان فلاحتکار و تنظیم نیما رمضان بر روی صحنه حاضر شد و موسیقی سافت راک را با آمیزه‌هایی از موسیقی الکترونیک و آلترناتیو راک اجرا کرد.

این گروه متشکل از اشکان فلاحتکار (گیتار الکتریک)، حامد فاضلی (گیتار باس)، طاها مظاهری (گیتار الکتریک)، کیوان موسوی (درامز)، محمدامین استاد (کیبورد و پیانو)، نیما رمضان (گیتار الکتریک) و محسن مهاجر (هارمونیکا) بود.

داتار در این کنسرت قطعات “دیوار”، “من دارم میرم”، “راه بی پایان”، “بادبادک”، “قطار”، “کیست در این شهر”، “اینجا کسی است پنهان”، “تکرار این روزها”، “دیگه نمی‌خوام” و “بی تو” را اجرا کرد.

مفهوم کلی آثار گروه، پرداختن به دغدغه‌ها و مسائلی است که در زندگی روزمره همه قرار دارد ولی آدم‌ها به سادگی از کنار آنها عبور می کنند.

اجرای شب گذشته گروه «داتار» اولین اجرای رسمی این گروه بود. «داتار» پیش از اجرا در جشنواره موسیقی فجر، برنامه‌هایی را در تماشاخانه “آو” با حمایت انجمن ام‌اس و اجرایی را نیز در موسسه فرهنگی هنری “سرنا” داشته که اجراهای محدودی بودند و اجرا در برج آزادی به نوعی مهم‌ترین کنسرت گروه در فاز جدید فعالیت‌هایش بود.

گروه «داتار» در سال 89 تشکیل شد و در سال 93 توانست نظر هیئت ژوری کارگاه گروه‌نوازی آموزشگاه رنگین‌کمان را جلب کند و به عنوان گروه اول شناخته شود. نخستین آلبوم رسمی “داتار” طی روزهای آتی روانه بازار موسیقی می‌شود.

در هشتمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر نیز گروه “داماهی” طی دو سئانس در برج آزادی به روی صحنه خواهد رفت.