ارکسترسمفونیک صدا و سیما به رهبری سهراب کاشف در هفتمین شب سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در تالار رودکی جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به صحنه رفت.

به گزارش روابط‌عمومی سی‌و سومین جشنواره موسیقی فجر، ارکستر سمفونیک صدا و سیما شب گذشته در حالی میزبان مخاطبان خود بود که بعد از مدت‌ها وقفه در برگزاری کنسرت، به روی صحنه می‌رفت.

محمدباقر معلم رییس مرکز موسیقی صدا و سیما و مهمانانی از سفارت های اتریش و کرواسی در این اجرا حضور داشتند.

این کنسرت در چند بخش اجرا شد، بخش اول با نواختن قطعه «ستایش یزدان» از ساخته‌های استاد زنده یاد حشمت سنجری آغاز و با اثری دیگری از این استاد با نام «افق بیکران» ادامه یافت.

در ادامه «کوریولان» اثر بتهوون اجرا شد؛ سپس «فینلاندیا» از ژان سیبلیوس آهنگساز فنلاندی و از محبوب‌ترین چهره‌های موسیقی کلاسیک قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم اجرا شد.

«مارش اسلاو» چایکوفسکی آهنگساز سرشناس روس قرن نوزدهم و اثر زیبای «رقص دایره» از زنده‌یاد حشمت سنجری دیگر اجرای شب گذشته ارکستر سمفونیک صدا و سیما در جشنواره سی و سوم موسیقی فجر بود.

اثر پرمایه موسیقی سریال «هزاردستان» از استاد زنده یاد مرتضی حنانه و همچنین سرود زیبای «ای ایران» اثر استاد زنده یاد روح الله خالقی نیز شب گذشته توسط ارکستر سمفونیک صدا و سیما اجرا شد.

ارکستر سمفونیک دفتر موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما، مجموعه دیرسابقه و قدیمی است که به گفته عبدالرضا صفایی مدیر آن، ارکستر سمفونیک دفتر موسیقی و سرود سازمان صداوسیما کار خود را با فرمان مقام معظم رهبری پس از بازدید تاریخی ایشان از سازمان آغاز کرد.

این ارکستر در اکثر رخدادهای تقویم اسلامی، ملی و انقلابی نقش ارزنده‌ای از خود به یادگار گذاشته است.

طراحی آزمون‌های دوسالانه برای بازآزمایی توان هنری و حرفه‌ای نوازندگان عضو و عضوگیری از میان علاقه‌مندان و هنرمندان آزاد، برگزاری دوره‌های آکادمیک آموزشی به صورت تخصصی برای سازهای زیر مجموعه ارکستر، برنامه ریزی اردوها و دوره‌های آموزشی و بالاخره تمرین مستمر طی سال، از برنامه‌های ارکستر بوده است.

سهراب کاشف رهبر ارکستر سمفونیک سازمان از شمار معدود دانش آموختگان رشته رهبری ارکستر در مغرب زمین است که در بسیاری از صحنه‌های بین‌المللی، ارکسترهای موفقی را رهبری کرده و از استادان صاحب‌نام این حوزه در جهان تقدیر گرفته و با کسب افتخارات بسیار بازگشته است تا خدمتی به فرهنگ این دیار پرهنر کرده باشد.

تالار رودکی امروز چهارشنبه در هشتمین روز سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، ساعت 18 و 30 میزبان گروه «رنسانس» و ساعت 21 و 30 میزبان گروه موسیقی «نقش» به سرپرستی امیر شریفی خواهد بود.

سی وسومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر از 20 تا 30 دی ماه با اجرای گروه‌های مختلف موسیقی در تالار وحدت، سالن رودکی، فرهنگسرای نیاوران، سالن ایرانیان، برج آزادی و برج میلاد تهران برگزار می‌شود.