به همت محمدرضا فیاض سرپرست گروه همنوازی ایرانی یکی از آلبوم‌های قدیمی احمدپژمان با نام «عیاران» احیا شد و به زودی این آلبوم توسط انجمن موسیقی منتشر می‌شود.

به گزارش ستاد خبری سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، احمد پژمان از اساتید به نام آهنگسازی است که در کارنامه حرفه‌ای خود آثار کلاسیک و موسیقی متن برای فیلم‌های مختلف را می‌توان دید.

این استاد آهنگسازی حدود 40 سال پیش پنج قطعه موسیقی به سفارش سازمان فولکلور وزارت فرهنگ و هنر وقت ساخت که صرفا با سازهای ایرانی نواخته می شدند. این قطعات در آلبومی به نام عیاران روی کاست منتشر شد و تقریبا رو به فراموشی بود که با همت محمدرضا فیاض احیا شد.

احمد پژمان در این باره گفت: آلبوم عیاران تقریبا رو به نابودی بود. من نت‌های آن را گم کرده بودم و چیزی از آن در اختیار نداشتم اما آقای فیاض با صبر و حوصله از روی یک کاست قدیمی همه قطعات آن را نت نویسی کرد. این کار بسیار دشوار است اما او همت کرد و به این ترتیب آلبوم عیاران زنده شد.

بر اساس توضیحات این آهنگساز، نت‌های نوشته شده تصحیح شد و امسال گروه همنوازی ایرانی به سرپرستی محمدرضا فیاض این قطعات را در جشنواره موسیقی فجر اجرا می‌کند.

پژمان درباره ویژگی‌های آلبوم عیاران گفت: تمام قطعات این آلبوم با سازهای ایرانی مانند کمانچه، قیچک، عود، سنتور، تار، نی، سازهای ضربی و سایر سازهای ایرانی نواخته می شود و در ساخت آن از موسیقی ایران باستان الهام گرفته‌ام.

این آهنگساز توجه به موسیقی فولکلور را یکی دیگر از ویژگی‌های آلبوم عیاران دانست و توضیح داد: در ساخت این قطعات به موسیقی شمال، جنوب، خراسان، سیستان و دیگر نواحی ایران تواجه داشته‌ام.

پژمان درباره انتشار این آلبوم گفت: طی صحبت‌هایی که به آقای ترابی ریاست انجمن موسیقی داشتیم قرار است این انجمن آلبوم عیاران را روی سی دی منتشر و عرضه کند.

وی از تلاش محمدرضا فیاض برای احیای این آلبوم تقریبا فراموش شده و همچنین همت انجمن موسیقی برای انتشار آن اظهار خرسندی کرد و گفت: امیدوارم این رویه ادامه داشته باشد و باز هم شاهد آن باشیم که آثار فراموش شده پیشکسوتان عرصه موسیقی بازیابی می‌شود.

موسیقی متن فیلم‌های دلیران تنگستان، سمک عیار، شازده احتجاب، سایه‌های بلند باد، هنرپیشه، زینت، کیمیا، روسری آبی،عشق گمشده، بوی کافور، عطر یاس، باران، خانه‌ای روی آب، بید مجنون و یک بوس کوچولو ساخته احمد پژمان است.

وی آثار دیگری نیز ساخته که از آن جمله می‌توان به کنسرتو برای ۹ ساز، راپسودی برای ارکستر، اپرای جشن دهقان،

اپرای دلاور سهند، حماسه، هفت خوان، تکسوار عشق، همه شهر ایران، خاطرات فردا و سراب را نام برد.

گفتنی است این اجرا روز سه شنبه 28 بهمن ساعت 18:15 در برج آزادی به علاقمندان ارائه می شود.

علاقمندان میتوانند اخبار و عکسهای مربوط به این جشنواره را اینستاگرام جشنواره به نشانی fajrmusicfestival30 مشاهده کنند.