کنسرت گروه قوالی نجم‌الدین متشکل از هنرمندان افغانستانی ساکن ایران، عصر روز جمعه ۲۲ بهمن‌ماه از ساعت ۱۸:۳۰ در قالب سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر در سالن فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

این گروه به سرپرستی هوشنگ جاوید مدت کوتاهی است که با همکاری تعدادی از هنرمندان موسیقی افغانستان فعالیت خود را آغاز کرده است و با توجه به سوابق موسیقیایی هر یک از اعضا که در کار خود کم‌ نظیرند، شکل گرفته است.

گروه “قوالی نجم‌الدین” در این کنسرت در حرکتی نوین، متن‌های شعرهای آیینی شاعران معاصر ایرانی را با آوازهای هراتی در هم آمیخت تا به یک نوآوری تلفیقی در جهت تولید موسیقی معنوی برسد؛ ضمن آنکه گسترش زبان و ادبیات آئینی پارسی معاصر نیز مورد توجه گروه قرار داشت.

خوانندگان این گروه که در کنسرت جمعه شب روی صحنه رفتند را تعدادی از آوازخوان‌های شناخته شده افغانستانی از جمله جواد تابش و آصف حبیبی تشکیل می‌دادند. استاد جواد تابش از شاگردان استاد الطاف حسین، قوال بزرگ است که آوازه جهانی دارد و استاد آصف حبیبی شهره است به “بلبل هرات”. عبدالقادر عزیزی و عبدالخالق عزیزی نیز در این کنسرت به اجرا پرداختند.

کنسرت با اجرای قطعه “لاله آزاد” شروع و سپس اثر “مجنون تو” توسط اعضای گروه اجرا شد.”بی تو هر جمعه”، “چرا نمی‌آیی”، “باد زانو می‌زند”، “یا نور و یا قدوس”، “مور می‌رقصد” و “می‌چرخد” دیگر قطعاتی بود که در این کنسرت اجرا شد.

همچنین در این کنسرت قطعه “هر کجا مرز کشیدند” اجرا و با استقبال و تشویق تماشاگران همراه شد. در بخش دیگری از کنسرت غلام سخی رسولی، نوازنده دو تار افغانستانی و نسیم خوشنواز، نوازنده رباب به دونوازی پرداختند که این بخش نیز مورد استقبال قرار گرفت.

عبدالقادر عزیزی به‌عنوان همیار آئین قوالی دیگر هنرمندی بود که در این کنسرت حضور داشت.

قوالی یکی از گونه‌های مرتبط با موسیقی عرفانی است که به نوعی با عبادت آمیخته است و در کشورهایی چون هند، پاکستان و افغانستان رواج دارد. آنگونه که در منابع مکتوب آمده، موسیقی قوالی ابتدا در زیارتگاه‌های صوفیان اجرا می‌شده و بخش مهمی از مراسم سماع بوده و طی روندی مشخص به موسیقی مذهبی و عارفانه آسیای شرقی تبدیل شده است.

گفتنی است، نعمت‌الله حسین‌زاده و کنعان دل‌آهنگ از اعضای گروه قوالی نجم‌الدین در این کنسرت غایب بودند. بر اساس اعلام اعضای گروه، نعمت‌الله حسین‌زاده به کرونا مبتلا شده است.