کنسرت شادیانه‌های گیلان با اجرای گروه موسیقی “دیلمون” عصر روز شنبه 25 دی‌ماه در قالب سی و دومین جشنواره موسیقی فجر برگزار شد.
سانس نخست اجراهای روز شنبه سالن برج آزادی در جشنواره موسیقی فجر طی دو بخش به دو گروه موسیقی نواحی اختصاص داده شد که در بخش نخست این سانس، گروه گیلانی “دیلمون”، قطعات ماندگار و خاطره‌انگیز موسیقی گیلکی را به روی صحنه برد.

اعضای گروه موسیقی “دیلمون” را در این اجرا محمود فرضی‌نژاد (سرپرست و خواننده)، رضا فکوری (کمانچه)، آرش عشقی (بم‌تار)، توماج مصفا و سبحان سرایی (سه‌تار)، علی اطهری (دایره)، نوید لاهیجی (دایره و کوبه‌ای)، منیژه واحد (نقاره و همخوان) و حدیث نیکرو همخوان تشکیل می‌دادند که همگی با لباس‌های محلی منطقه گیلان به روی صحنه آمده و آثاری گیلکی را اجرا کردند.

گروه “دیلمون” در این کنسرت ابتدا کارش را با نواختن موسیقی کوهستان آغاز کرد و در ادامه گذری بر شادیانه‌های کوه‌پایه‌های گیلان داشت. از میانه‌های اجرا “دیلمون” موسیقی جلگه‌های گیلان را نواخت و سپس به موسیقی شالیزار رسید. همچنین در پایان محمود فرضی‌نژاد و گروهش یک‌بار دیگر به موسیقی کوهستان برگشتند و اجرای‌شان را با آثار خاطره‌انگیز کوهستان به پایان رساندند.

قطعاتی که محمود فرضی‌نژاد سرپرست گروه “دیلمون” برای اجرا در جشنواره موسیقی فجر تدارک دیده بود، عموماً آثاری ماندگار از موسیقی مقامی گیلان بودند که علاقه‌مندان به موسیقی پیش‌تر آن‌ها را شنیده و در همراهی و همخوانی با آن آثار پیش‌قدم می‌شدند.

این کنسرت با اجرای قطعات “دیلمون دادو” و “گوسند دوخان” آغاز شد و در ادامه به ترتیب آثار “قربتی”، دیلمون رجای”، “درازتومونه جون”، “امیری”، “له له” توسط اعضای گروه “دیلمون” نواخته شدند و محمود فرضی‌نژاد نیز آن‌ قطعات را با صدای زیبای خودش اجرا کرد.

بخش نهایی کنسرت به اجرای برخی از ترانه‌های ماندگار موسیقی گیلکی اختصاص داشت. در این بخش ابتدا قطعه “رعنا” اجرا شد که معمولاً در کنسرت‌های سایر گروه‌های محلی منطقه گیلان نیز خوانده می‌شود. همچنین در ادامه اثر پرطرفدار دیگری به نام “اهه بگو” توسط فرضی‌نژاد خوانده شد. قطعه آخر کنسرت نیز اثر ماندگار “کونوس کله” بود که علاقه‌مندان به موسیقی آن را با صدای استاد فریدون پوررضا می‌شناسند.

پس از اتمام اجرای گروه “دیلمون”، پیمان بزرگ‌نیا سرپرست گروه‌های نواحی سی و دومین جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه آمد و غلام‌حسین شاه‌علی رئیس مجموعه برج آزادی را برای تقدیر از رضا فکوری نوازنده کمانچه گروه “دیلمون” به روی صحنه فراخواند. شاه‌علی نیز پس از آمدن به روی صحنه، از فکوری به پاس سه دهه نوازندگی و فعالیت در حوزه موسیقی نواحی تقدیر به عمل آورد و لوح تقدیری را نیز به او تقدیم کرد.

تقدیر از هنرمندان موسیقی نواحی و اهدای لوحی به آنان، یکی از برنامه‌های جالب جشنواره سی و دوم است که در روز‌های آتی نیز با تقدیر از نوازندگان دیگر تکرار خواهد شد.

همچنین حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی انجمن مد و لباس نیز یکی دیگر از چهره‌هایی بود که در سالن برج آزادی حضور داشت و کنسرت شادیانه‌های گیلان را از نزدیک تماشا کرد.

به گزارش ستاد خبری سی و دومین جشنواره موسیقی فجر، گروه موسیقی نواحی “دیلمون” به سرپرستی محمود فرضی‌نژاد تا کنون در چندین جشنواره سراسری موسیقی اقوام و همچنین در چند کشور مختلف از جمله گرجستان، ایتالیا (میلان و تورین)، قرقیزستان و آلمان (مونیخ و برلین) به روی صحنه رفته و شادیانه‌های گیلان را به سمع و نظر مخاطبان ایرانی مقیم اروپا رسانده است.