گروه موسیقی «آوای موج» در بخش موسیقی نواحی سی و دومین جشنواره موسیقی فجر رپرتواری پژوهشی از آیین‌های بومی مشترک منطقه‌ی بوشهر و هرمزگان را اجرا می‌کند.

محسن آقایی، سرپرست گروه موسیقی «آوای موج بوشهر» در نشست رسانه‌ای این گروه که روز یکشنبه ۱۹ دی ماه در تالار وحدت تهران برگزار شد با اشاره به جزییات این کنسرت گفت: گروه «آوای موج» دومین سالی است که در جشنواره موسیقی فجر حضور دارد که این استمرار حضور بر اساس طرح دو ساله‌ای است که ما برای گروه برنامه‌ریزی کرده بودیم که بتوانیم بر اساس آن، آیین‌ها و نغمات بومی منطقه بوشهر و البته اشتراکات موسیقایی و فرهنگی این منطقه با هرمزگان را به مخاطبان ارائه دهیم.

وی درباره جزئیات کنسرت پیش‌رو گفت: گروه همانند رپرتوارهای قبلی خود در حوزه پژوهشی که عمده تمرکز خود را روی این محور قرار داده، هر سال از یک پیشکسوت عرصه موسیقی برای حضور در میان گروه‌ نوازندگان استفاده می‌کند که در این دوره از جشنواره استاد مجید پاکدل نوازنده ۶۸ ساله نی‌جفتی در میان اعضای گروه حضور دارد.

وی ادامه داد: یکی از نکات قابل توجهی که در جریان فعالیت‌های گروه «آوای موج» اجرایی شده، استفاده از کودکان کار برای حضور در این مجموعه بود که ما در کنسرت پیش‌روی جشنواره از خانواده‌های این کودکان که بین ۸ تا ۱۲ سال هستند، دعوت کرده‌ایم تا با اجرای آواهای قدیمی منطقه‌ بوشهر، رنگ و بوی دیگری را به اجرای ما بدهند و فکر می‌کنم با توجه به برنامه‌های درنظرگرفته شده، مخاطبان شاهد یک کنسرت متفاوت خواهند بود.

بهروز فرح‌شیرازی مدیر روابط‌عمومی گروه «آوای موج» نیز در این نشست رسانه‌ای با تأکید بر تمرکز گروه روی موسیقی پژوهشی توضیح داد: برای ما در کنسرت پیش‌رو، اجرای تشابهات موسیقی مناطق هرمزگان و بوشهر دارای اهمیت فراوانی بود که فکر می‌کنم با توجه به تجربه‌هایی که در این عرصه داشتیم، می‌تواند برای پژوهشگران حوزه موسیقی نواحی مورد توجه قرار گیرد. ضمن اینکه ما در این فضا تصمیم گرفتیم تا قطعه «زار» و «دی زنگرو» را نیز اجرا کنیم که برگرفته از آیین‌های منطقه بوشهر است.