ارکستر ملی ایران، شامگاه جمعه 28 بهمن ماه نخستین اجرای، سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر را در تالار وحدت به روی صحنه برد.
به گزارش ستاد خبری سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر، این برنامه ساعت 18:30 با حضور حسین امیرعبدالهیان (وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران) و همچنین محمد مهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمود سالاری (معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سید نظام‌الدین موسوی (سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی) و محمد اله یاری (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، بهزاد عبدی (دبیر سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر) در تالار وحدت برگزار و با استقبال بسیار زیادی همراه شد.

در این اجرا که ارکستر ملی ایران میزبان مخاطبانش بود، همایون رحیمان رهبری ارکستر را برعهده داشت و امیرحسین سمیعی و علی چراغی از خوانندگان این برنامه بودند.
ابتدای برنامه، تیزر جشنواره سی و هشتم موسیقی فجر پخش شد و پس از آن، ارکستر ملی ایران با ترکیبی از نوازندگان گروه سازهای زهی، نوازندگان گروه سازهای بادی ، سازهای بادی برنجی، نوازندگان سازهای کوبه‌ای و همچنین گروه کر به روی صحنه آمدند. این اجرا در دو پارت برگزار شد که بخش نخست به ترانه ها و تصانیف ملی میهنی اختصاص داشت.
قطعه آغازی پارت اول «بوی بهار» نام داشت که با خوانندگی امیرحسین سمیعی و همراهی گروه کر، با مضمون «آب زنید راه را هین که نگار می‌رسد / مژده دهید باغ را بوی بهار می‌رسد…» اجرا شد. این قطعه از ساخته‌های استاد حسن ریاحی است که به سفارش صدا و سیما ساخته شده بود و با صدای مرحوم محمود علیقلی به گوش می‌رسید. قطعه دوم این اجرا «شکایت دل» نام داشت که بدون کلام اجرا شد.
قطعه سوم نیز با عنوان «ایرانم ایران» از ساخته‌های هادی آرزم بود که با صدای علی چراغی و همراهی گروه کر روی صحنه رفت.
قطعه چهارم این اجرا ، راپسودی نی و ارکستر بود که بدون کلام و با سولوی نی، پوریا شیوا فرد اجرا شد. این نوازنده پیش از اجرای این قطعه از درگذشت استاد حسن ناهید پیشکسوت ساز نی خبر داد و این قطعه را به این نوازنده بزرگ و نام آشنا تقدیم کرد.
قطعه آخر پارت اول شب ارکستر ملی ایران نیز تصنیف میهنی «ای وطن » نام داشت از ساخته‌های استاد علینقی وزیری که با خوانندگی امیرحسین سمیعی با این مضمون «کشور ما کشور ایران بود / مسکن شیران و دلیران بود / رستم دستان جهان پهلوان/مظهر عشق و آزادی در جهان…» اجرا شد.
اما در پارت دوم که شامل 6 اجرای قطعه بود، نخست آهنگ «سیمین‌بری» از ساخته‌های علی رحیمیان با خوانندگی امیرحسین سمیعی اجرا شد و این در حالی بود که این قطعه شور و حال خاصی در فضای سالن ایجاد کرد و در ادامه تصنیف «خاک مهرآیین» از ساخته‌های علی اکبر قربانی با شعری از اسماعیل فرزانه با صدای علی چراغی اجرا شد.
قطعه هشتم «روز روزگاری» از آثار استاد فرهاد فخرالدینی بود که با ارکسترسازهای زهی اجرا شد و در ادامه ترانه معروف و نوستالژیک آذربایجان با عنوان «آیریلیق» بدون کلام به روی صحنه رفت و مورد استقبال حاضران در سالن قرار گرفت.
آخرین اجرای امیرحسین سمیعی بصورت تک‌خواننده، قطعه «خوش آمدی» از ساخته‌های علی اکبرقربانی بود. این خواننده پیش از اجرای این اثر روی صحنه اعلام کرد، اجرای امشب ارکستر ملی به مردم خوی و کشورهای همسایه سوریه و ترکیه تقدیم می‌شود و در نهایت حسن ختام اجرای ارکستر ملی ایران، تصنیف ماندگار«ای ایران» یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین سرودهای ملی میهنی بود که از ساخته‌های زنده‌یاد روح‌الله خالقی است.