اولین دوره‌ی جشنواره‌ی موسیقی فجر در سال ۱۳۶۴ فعالیت خود را آغاز کرد؛ چند سال بعد از آنکه جشنواره‌های تئاتر و موسیقی در فضای هنری کشور حضور داشتند؛ آن زمان البته جشنواره نام «جشنواره‌‌ی سرود و آهنگ‌های انقلابی» داشت و ۲۰ گروه در آن به اجرای برنامه پرداختند تا اولین رویداد مهم موسیقایی در کشور شکل گیرد.

جشنواره‌ی موسیقی فجر به مدت چهار سال با همین نام به فعالیت خود ادامه داد و در آن سال‌ها تنها محملی بود که اهالی موسیقی می‌توانستند به اجرای برنامه و برگزاری کنسرت بپردازند؛ از همین روست که بزرگترین نام‌های موسیقی کشور – در آن زمان و حالا هم – در آن حضوری فعال داشتند.

چهار سال بعد از برگزاری «جشنواره‌ی سرود و آهنگ‌های انقلابی»، این جشنواره با عنوان «پنجمین جشنواره موسیقی فجر» به فعالیت خود ادامه داد. در واقع می‌توان سال ۶۸ را که با پایان هشت سال جنگ تحمیلی علیه ایران نیز همراه بود، آغازی دوباره بر این رخداد موسیقایی دانست؛ در این سال برای اولین بار برای جشنواره «لوگو» در نظر گرفته شد و نمادهایی از این رخداد مهم خبر می‌دادند؛ اما دو سال بعد از آن – ۱۳۷۰- بود که جشنواره برای اولین بار به صورت بین‌المللی برگزار شد و علاوه بر گروه‌های داخلی در سبک‌های گوناگون، چند گروه خارجی نیز در جشنواره حاضر شدند و این رویداد موسیقایی شکل بین‌المللی به خود گرفت. البته در آن سال، بیشتر تلاش شد تا موسیقی کشورهای مسلمان محور فعالیت‌های بخش بین‌الملل قرار گیرند و در همین راستا بخش «معرفی موسیقی ملل مسلمان» شکل گرفت که در آن برترین چهره‌های موسیقی مسلمان در جهان حضور داشتند. در این جشنواره یک گروه موسیقی از تاجیکستان (گروه استاد آدینه هاشم‌اف و گروه دولتمند خلف)، یک گروه از هند با رهبری استاد بسم الله خان (نوازنده مشهور شهنای) و استاد هابیل علی اف از جمهوری آذربایجان با آواز نصرالله ناصح پور به اجرای برنامه پرداختند. ماهیت بین‌المللی جشنواره‌ی موسیقی فجر در سال‌های بعدی نیز تا هم‌اکنون ادامه پیدا کرده است.

اما در سال ۱۳۷۶، در سیزدهمین جشنواره برای اولین بار بخش‌های دیگری به جشنواره اضافه شد؛ در این سال گروه‌های موسیقی بانوان پس از حدود ۲۰ دهه سکوت توانستند در جشنواره‌ی موسیقی فجر به اجرای برنامه بپردازند و بخش «ویژه‌‌ی بانوان» نیز کار خود را آغاز کرد، این بخش در سال‌های بعد نیز کماکان در جشنواره حضور داشت و البته مدتی بعد از آن به عنوان  جشنواره‌ای مستقل تحت عنوان «گل یاس» به فعالیت خود ادامه داد؛ اما این بار در پانزدهمین دوره‌ی جشنواره، برای اولین بار ده کشور از کشورهای صاحب تمدن و موسیقی در جشنواره شرکت کردند. این تغییرات در ساختار جشنواره در سال‌های بعد نیز ادامه داشت؛ به شکلی که سال بعد از آن نیز بخش دیگری با نام «بخش سازی» اضافه شد و برای اولین بار در طول برگزاری جشنواره های موسیقی فجر بخشی با عنوان پایان نامه به جشنواره اضافه شد.

در دوره بيستم نگاه جشنواره به طور خاص و ويژه به بحث پژوهش در موسيقي بوده و در  دوره بيست و سوم بخش رقابتي در جشنواره موسيقي فجر راه اندازي شد و در دوره هاي بعدي نيز موضوع جوان‌گرايي در جشنواره مطرح شد.سپس در سی‌و یکمین دوره از این رخداد موسیقایی، با نگاهی به تجربیات سال‌های گذشته تلاش گردید تا با حضور گروه‌های حرفه‌ای و اضافه شدن «جایزه باربد» برای انتخاب بهترین آثار تولیدی، ضمن توجه ویژه به بخش تولید، تلاش‌هایی در خصوص اعتبار بخشی به این رخداد مهم انجام شود.

هم اکنون جشنواره بین المللی موسیقی فجر در آستانه 32 سالگی قرار دارد و این دوره از جشنواره از 22 دی ماه لغایت 1 بهمن ماه برگزار خواهد.
 


تمامی حقوق این اثر متعلق به انجمن موسیقی ایران می باشد و هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع می باشد
طراحی و توسعه نوسط پارسیان داده