تالار وحدت


تالاروحدت یکی از مجهزترین و بزرگ ترین تالارهای اپرا، موسیقی و تئاتر ایران است که توسط  یوگینا آفتاندلیانس بر اساس نمونه اپراهال وین طی مدت ۱۰ سال ساخته و به نام شاعر و نوازنده بزرگ ایرانی، ابوعبدالله رودکی، در سال ۱۳۴۶ افتتاح شد.

ساخت تالار وحدت در خیابان استاد شهریار )دکتر ارفع سابق( در سال ۱۳۳۶ آغاز و پس از ۱۰

سال با بهترین طراحی داخلی و تجهیزات بی نظیر ماشینری نور و صدا، بهره برداری و در آبان ماه

۱۳۴۶ افتتاح شد.

ساختمان بنیاد رودکی متشکل از دو سالن اجرا به نام های تالار رودکی و سالن کوچک است که بعد از انقلاب اسلامی ایران، تالار بزرگ تر را هم زمان با هفته وحدت و جشن میلاد پیامبر گرامی اسلام به تالار وحدت و تالار کوچک تر را به تالار رودکی تغییر نام دادند. پس از انقلاب اسلامی در این دو تالار بیشتر برنامه های موسیقی و نمایش اجرا می شود.

زیر بنای تالار وحدت بالغ بر ۱۵۰۰۰ مترمربع است و مساحت کل ساختمان در ۷ طبقه و زیرزمین ها به  ۲۱۰۰۰ متر مربع می رسد. این تالار شامل یک سالن هم کف و سه طبقه بالکن به صورت نعل اسبی است که در مجموع گنجایش ۷۴۰ تماشاگر را دارد. این ساختمان دارای دو زیرزمین )محل استقرار الکترموتورهای صحنه و ماگنت نور و پاورهای مربوطه(، تالار کنسرت، شامل صحنه و سالن تماشاگران در طبقه هم کف و ساختمان اداری است.

 

صحنه تالار وحدت

 

آوانسن يا صحنه پيش آمده، با ارتفاع استاندارد ۸۰ سانتي متر و قوس اصلی به شعاع ۱۵ متر و دهانه ورودی

رینه ها شکاف های نورپردازی چپ و راست آوانسن 30 متر عرض دارد.

عمق آوانسن 5 / 30متردر مرکز قوس تا ابتدای سن اصلی و  بر روی آن سن ارکستر با ۱۲ متر طول، ۳ متر عمق در كنار هها  و ۴ متر عمق در مركز قوس، قرار دارد. سن اركستر جايگاه استقرار اركسترهاي بزرگ جهت اجرای اپرا، موسیقی و نمای شهای موسیقیایی است كه تا ارتفاع 2/30به عمق زمین منتقل می شود. این ویژگی موجب  می شود تا در صورت ضرورت، ارکستر و سازمان نوازندگان در حین اجرای برنام هها دیده نشوند. سن ارکستر به وسیله سيستمهاي مكانيكي )چرخ دنده ها، الكتروموتورهاي قدرتمند( و از طریق سيستم هاي الكترونيكي )ساخت آلمان( و توسط نير وهاي متخصص گروه فني ماشينري )تأسيسات صحنه( كنترل و هدايت مي شود.

 

صحنه اصلي

 

سن اصلي تالار وحدت با عرض ۱۲ متر و بیش از ۱۰ متر عمق داراي ۳ سيستم سن متحرك است كه با نام هاي پودِيُم يکP1)  ) و پودِيُم دوP2)  ) و پودِيُم سهP3)  ) شناخته مي شوند P 1 و P 2 با ابعاد مساوي 12 در 4 متر و P 3 به ابعاد 12 در 2 /30متر در مجموع سطحي به اندازه 120 متر  مربع را شكل مي دهند. هر سه پودِيُم مي توانند به اندازه 1/65متر به عمق زمين  متر و   4/60 به سمت بالا حرکت نمایند و P 1 و P 2 میتوانند تا 30 درجه سطح شيب دار بسازند. استفاده از اين ويژگي )سطح شيبدار( تنها يك بار و به صورت دستي )هندلي( و پيش از آغاز مونتاژ صحنه مي تواند اتفاق افتد؛ و در اين صورت امكان اجراي هيچ يك از عمليات ماشينري وجود نخواهد داشت.

P1و P2 هر يك 48 متر مربع مساحت دارند همچنین يك آسانسور تك محوري )غیب کن( می تواند يك بازيگر

يا يك شيء را با وزن حداكثر 150 يكلوگرم به عمق صحنه فرو برد و يا سوژه مورد نظر را از زير صحنه آشكار كند.

 

آدرس: خیابان حافظ، پائین تر از چهار راه کالج، بلوار استاد شهریار، بنیاد فرهنگی هنری رودکی

تلفن:  06  و 66757504

پست الکترونیکی: bonyadroudaki@gmail.com

تلفن گویا: 66757500

نمابر:66729080

www.bonyadroudaki.ir

 

ǘ :

 


تمامی حقوق این اثر متعلق به انجمن موسیقی ایران می باشد و هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع می باشد
طراحی و توسعه نوسط پارسیان داده